Najít alternativní software není nic obtížného, nevěříte?

Mnohdy je potřeba mít přehled nejen o používaném softwarovém počinu, ale i o jeho alternativách. Ty totiž mohou nejen ušetřit peníze, ale dokonce nabídnout možnosti, které jiné nenabízejí.

Navíc nemusí být požadovaný software podporovaný dalšími operačními systémy, třeba některými z řady Linux nebo Mac OS, takže je znalost alternativy vysoce žádoucí.

 

Podíváme se tedy na internet …

Kolikrát není možné spoléhat na rady “známých”, protože prostě nedokáží přesně určit, co potřebujeme a jak si co představujeme. Je tedy nutné podívat se na internet a rozšířit si svůj obzor.

Jednou z možností je například navštívit portál obsahující databázi různého softwaru ke stažení. Takovými je třeba Stahuj.cz, Slunečnice.cz, eDownload.cz apod.

Do okna vyhledávání prostě zadáme pojem nebo soustavu pojmů, které se má hledaný počin týkat, a potvrdíme vyhledávání. Ze získaného seznamu si následně stačí vybrat.

Stahuj.czzdroj: Vojtěch Král

 

Představujeme AlternativeTo

Druhou možností je použít nějaký specializovaný portál zaměřený přímo na vyhledávání alternativního software.

Tím je kupříkladu portál umístěný na doméně AlternativeTo.net, který je bez problémů použitelný pro každého a je zcela zdarma.

AlternativeTo - titulní stranazdroj: Vojtěch Král

 

Tento systém obsahuje relativně bohatou databázi snad veškerého obecně použitého programového vybavení a tak máme vysokou pravděpodobnost, že zde nalezneme právě to požadované.

Například hledáme-li alternativu k zřejmě celosvětově používanému kancelářskému balíku MS Office, stačí prostě do vyhledávání zadat “office” (bez uvozovek) a potvrdit.

Výsledkem hledání nám bude seznam “náhrad”, který lze ještě dále filtrovat například podle licence či použité platformy. Výsledek je vidět na níže uvedeném obrázku, jako kritérium byla zvolena platforma Linux.

AlternativeTo - alternativa k MS Office pro platformu Linuxzdroj: Vojtěch Král

 

Software ano, hry ne

O obsah se starají nejen samotní tvůrci a provozovatelé, ale i registrovaní lidé. Ti mají možnost navrhovat aplikace, které by se v tomto sezname měly objevit. O toto by se však měli starat spíše samotní programátoři a vývojáři oněch aplikací, které by zde měly reprezentovat a být porovnávány s ostatními.

To se samozřejmě týká i her, ačkoliv jich tu najdeme v porovnání s počtem užitečných aplikací pouhý zlomek. Neznamená to však, že by tu nebyly žádné.

Příkladem může být třeba StarCraft II, který je v databázi uložen. Ihned zde vidíme, jaké hry nám jsou nabízeny k porovnání, k alternativnímu užití, byť jich zde je skutečně jen minimum.

AlternativeTo - alternativy ke hře StarCraft IIzdroj: Vojtěch Král

 

Každopádně zde však nenajdeme vše, ani výtvory některých skutečně populární značek. Třeba Diablo III v databázi zcela chybí, což je trestuhodné!

 

Co na závěr?

Závěrem není snad co dodat, vše již bylo napsáno.

Možná jedině, že každá aplikace zde v databázi má své hodnocení, své “LIKES”, které určuje, kolika uživatelům se daný počin líbí. Můžeme tak identifikovat, který z alternativních je více hodnocený, který s nejvyšší pravděpodobností bude lepší a použitelnější.

Osobně navštěvuji portál AlternativeTo relativně často, abych mohl porovnávat a nacházet paralely pro OS Linux, a nevidím proto problém, proč by jste to samé nemohli dělat i vy. Jde to fakt bez problémů.

 

Na portál AlternativeTo se dostanete ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *