Peníze bez práce? Co třeba vydělávání na dividendách

Vydělávat peníze bez práce by určitě bavilo každého a kdyby to šlo, dělat by to skutečně každý. Jedna z takových možností však existuje, musíme se však trochu ponořit do světa kapitálových trhů. Jste na to připraveni?

 

<a name="h zovirax 400 mg.qu2lxgbi7u5l”> Co jsou dividendy?

Začneme pěkně od začátku, takže si nejprve povíme, co to jsou to ty “dividendy”, o kterých je tu řeč. V rychlosti by se to dalo shrnout, že to jsou odměny, které připadají vlastníkům akcií.

Znamená to tedy, že pokud vlastníte nějakou akcii, cenný papír, máte právo na dividendu, jejíž výše stanovuje emitující společnost a vyplácí se v penězích.

DIVIDENDYzdroj: Vojtěch Král

zdroj: Vojtěch Král

 

 Bez peněz to však nejde

Jak již bylo řečeno, aby jste získali dividendu, musíte dotyčný cenný papír mít ve svém vlastnictví, a to už rozhodně není zadarmo. Takže se jedná spíše o dlouhodobější investici, protože se tyto “odměny za držení cenného papíru” vyplácí obvykle v ročních periodách.

Navíc jejich výše obvykle dosahuje jen několik málo procent celkové tržní ceny akcie, jde o běh na skutečně dlouhou vzdálenost.

dividendový výnos ČEZu - zdroj:www.cez.cz/edee/content/img/o-spolecnosti/cisla-statistiky/dividenda-na-akcii.pngzdroj: Skupina ČEZ

zdroj: Skupina ČEZ

 

Dividendy nejsou všemocné

Každá akciová společnost má PRÁVO dividendy vyhlašovat, nikoliv POVINNOST. Může se tedy naprosto lehce stát, a stává se, že 2 roky dostáváte dividendy, ale pak se něco ve společnosti stane nebo vedení rozhodne jinak, a dividendy od téže společnosti už nikdy neuvidíte.

Navíc se může i negativně projevit kurzová změna hodnoty akcie, takže k čemu nám bude, když budeme každý rok dostávat 5% celkové hodnoty na dividendách, ale 10% budeme ztrácet na kurzovém rozdílu? Ta ztráta pak činí rovných 5% a to už je na pováženou.

Ale také se může stát opak, budete každý rok vydělávat 5% a k tomu ještě navíc 10% kurzový nárůst, takže +15% dohromady. A to už nějaké peníze jsou, při větším investovaném objemu určitě.

 

Závěr a doporučení

Závěr si musí každý udělat sám, zda má žaludek a peníze na to, aby se mohl do takovéto investice pustit. Materiálů k nastudování je všude na internetu dostatek, informace o společnostech, které pravidelně vyplácejí dividendy a jak se jim daří, také každý šikovný nalezne a pak už to chce jen tu investici…

Abych tu ale nepsal pořád jen obecně, něco už třeba i znáte, rozhodl jsem se uvést jedno investiční doporučení. Týká se akcií pod označením PDLI, které patří společnosti PDL BioPharma, Inc. Ta má své akcie volně dostupné a v době napsání toho článku se prodávají přibližně za cenu 6,32 dolarů. V přepočtu na CZK to vychází přibližně na 130,- Kč za jednu akcii, a ke každé akcii se vážou (pro rok 2012) dividendy v ceně 15 centů/kus.

V počátku se to může zdát skutečně málo, ale PDL BioPharma, Inc. vyplácí dividendy poměrně pravidelně a ne 1x za rok, ale rovnou 4x za rok! A 4×15 centů je 0,6 dolaru, což je v poměru k nákupní ceně přibližně 10%. A teď ruku na srdce, kdo vám oněch 10% v současné době „za nic“ dá?

graf vývoje akcie PDL BioPharma, Inc.zdroj: Vojtěch Král

zdroj: Vojtěch Král

 

A samotný dnešní článek zakončím ještě dodáním, že se akcie PDLI týkají zdravotního sektoru, který ztrátový jen tak nebude, a pokud zrovna neroste, drží si svou stabilní hladinu.

 

Graf vývoje akcie PDLI naleznete například ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *