Drakensang Online: akční RPG konkurující Diablu III?

Na poli akčních RPG her zde máme snad jasně dominující sérii ze stáje společnosti Blizzard, totiž Diablo. Prodej a ohlasy posledního počinu, Diabla III, to navíc jasně dokazují. Copak ale nemají také ostatní podobné kousky nějakou naději na úspěch a na své místo v herním světě?

 

Drakensang Online se představuje

Možná si mnozí ani nevšimli, ale herním prostředím se už německé RPG s názvem Drakensang pohybuje již několik let. Oplývá kvalitním grafickým zpracováním, rozsáhlostí a nabízí skutečně vypilované herní mechanismy, jako je například široké možnosti vývoje postavy.

Tomuto projektu se tu však dnes věnovat nebudeme, ale zaměříme se na jeho online verzi, za kterou se postavila vývojářská skupina Bigpoint, která stojí za mnoha kvalitními hrami dostupnými po celosvětové síti Internetu.

BIGPOINT - logozdroj: Bigpoint

Samotný příběh se odehrává v dávném fantasy světě, kde lidstvo čelí skutečné hrozbě. Je jí mocný drak, který se rozhodl zničit celý lidský druh a uvrhl tak svět do války. A přišel tedy čas hrdinů, kteří mají zachránit svět.

 

Herní mechanismy a zpracování

Zápletka zní skutečně jednoduše, probít se hordami nepřátel až na konec, ale provedení není nijak jednoduché. Naštěstí ve hře panují již dobře známé a zažité mechanismy, které nám pomáhají.

Drakensang Online - titulní stranazdroj: Vojtěch Král

Jak je z titulní stránky vidět, hra je zatím ve fázi OPEN BETA. Ničemu to ale nevadí, můžeme se zde v rychlosti zaregistrovat a ihned se pustit do boje s hordami nepřátel!

Celý počin je unikátní v tom, že se hraje pouze v okně internetového prohlížeče. To však neznamená, že by měl mít nějakou zjednodušenou a nelíbivou/kreslenou grafiku, naopak.

Pracuje totiž na systému Nebula 3, který přes instalované a všude přítomné Java Runtime rozhraní přenáší kompletní 3D svět přímo až k domácím monitorům.

Drakensang Online - ze hryzdroj: Vojtěch Král

Projevuje se to například i na potřebách grafické karty, takže vězte, že vás Drakensang Oline do hry nepustí, vlastníte-li třeba jen integrovaný grafický čip nepodporující pokročilejší stínování.

 

Cena je skutečně velkorysá

Co se týká ceny a cenové politiky, můžeme být více než spokojení. Zatímco Diablo III neseženeme pod 1 tisíc Kč, Drakensang Online je v základu dostupný zcela ZDARMA! Pokud však chceme zrychlit svůj postup ve hře, získat lepší vybavení apod., pomocí mikrotransakcí za skutečné peníze můžeme provést nákup tzv. Temných mincí, které nám přináší výhody.

Drakensang Online - nákup temných mincízdroj: Vojtěch Král

Pokud však chceme hrát skutečně jen zdarma, ničemu to nebrání a Temné mince v malých počtech nacházíme náhodně kdekoliv v průběhu hraní.

 

Jak vypadá vlastní hraní

Ihned po spuštění a připojení se na server vám hra bude velice povědomá, jako by právě Diablu z oka vypadla. Grafika samozřejmě bude jiná, ale opět vidíte postavu z ptačí perspektivy, myší se pohybujete a útočíte, v dolní nabídce vidíte klasické dvě barevné koule (jedna se životy a druhá s manou/zlostí), sloty pro umístění lahviček, nastavení schopností do klávesových zkratek atd.

Drakensang Online - inventářzdroj: Vojtěch Král

Pomocí tlačítka “I” se dostanete do svého inventáře, tlačítkem “N” otevřete strom dovedností, kam rozdělujete zkušenostní body a tak dále. Ostatně všechny tyto volby a možnosti naleznete na horním okraji obrazovky hezky jednu vedle druhé.

Drakensang Online - stromy dovednostízdroj: Vojtěch Král

Procházíte tedy lokace a bojujete s hordami nepřátel, kteří se po určité krátké době obnovují na svých původních místech. Tímto je zachován princip neomezeného množství nepřátel a jelikož na žádném serveru nehrajete sami, je to skutečně nutné. Kdyby totiž někdo všechna monstra pobil třeba na začátku dne, co by dělali ostatní hráči a jak by plnili úkoly?

A úkolů je zde skutečně hodně. Jednou musíme prozkoumat starobylé mapy, jednou vymýtit městské katakomby, jednou pobýt bažinná monstra sužující danou lokalitu apod. Většinou se však jedná o likvidaci konkrétního nepřítele nebo skupiny nepřátel.

Drakensang Online - bojzdroj: Vojtěch Král

Skupinu úkolů otevřeme klávesou “Q”.

 

Závěrečný verdikt

Pokud tedy nemáte možnost zahrát si například již několikrát zmíněné Diablo III nebo prostě jen nechcete utrácet peníze za hry, Drakensang Online by pro vás mohl být ideální volbou.

Vše je lokalizováno do Českého jazyka a neutuchající akce je na prvním místě. Nepřátelé jsou velice hezky zpracovaní, prostředí vypadá místy doslova úchvatně a dokonce je i částečně zničitelné.

Já jsem tuto hru začal hrát jako alternativu k vydanému Diablu III a jelikož mi skutečně hodně připomíná pekelného předchůdce Diablo II, docela mě i chytla. Líbí se mi zdejší rychlost a svižnost, o dostatek akce jsem snad nikdy neměl nouzi. A pokud zrovna nemám zájem hrát se svými “kolegy”, hru jednoduše pojmu jako singleplayerový počin.

Hra navíc podléhá aktuálnímu a neustálému vývoji, takže jsou přidávány různé lokace a úkoly, ale i samotné komunity jsou velice živé a je vidět, že má Drakensang Online před sebou velkou budoucnost. Vysoce doporučuji!

 

Registraci do Drakensang Online i samotné hraní můžete provést ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *