Pushover: oblíbená logická hra s dlouhou minulostí

Člověk nemusí být ani pamětník, aby neznal Pushover. Stačí jen připomenout, že se jedná o logickou hru, ve které figuruje mravenec, který řeší logické rébusy v principu “domino”. Pokud tedy máte zájem o trochu logiky a chcete příjemně zapálit své mozkové závity, Pushover by měl být právě pro vás.

 

Rokem 1992 to začíná

K jeho zrodu se musíme vrátit trochu do minulosti, konkrétně do roku 1992, kdy vývojáři ze skupiny Red Rat vydali původní hru Pushover pro PC s operačním systémem řady DOS a další herní zařízení typu Atari, Amiga atd. Ve své době byl skutečně jedinečným počinem, který přinesl zcela neokoukaný princip logiky do PC hry.

Starý Pushoverzdroj: 16 bit land

zdroj: 16 bit land

Podstata hry je velice jednoduchá, ale provedení bývá často skutečně obtížné. V roli mravence máte za úkol poskládat kostky tak, aby při strčení do první spadly všechny včetně závěrečné, která je vždy barevně odlišná.

Žádná kostka však nesmí po proběhnutí domina zůstat stát (mimo neshoditelných) a závěrečná kostka musí skutečně spadnout jako poslední, i kdyby se mělo jednat jen o rozdíl jediné sekundy. Navíc celou sekvenci, strčení do první kostky, lze spustit pouze jednou za úroveň, takže musíme vše důkladně připravit a naplánovat předem.

Současný Pushoverzdroj: Vojtěch Král

zdroj: Vojtěch Král

Ačkoliv se podle uvedeného popisu může zdát hra obtížnou, skutečně je jiná. Jakmile si po prvních primitivních kolech zvyknete na princip, určitě bez dlouhého rozmýšlení projdete několika dalšími úrovněmi a obtížnost se bude pomalu zvyšovat.

 

Hrajeme pushover na moderních OS

Od roku 1992 už uplynulo 20 let a s operačním systémem DOS se snad už nikde nesetkáte, ale to rozhodně neznamená konec pro Pushover.

První možností je použít emulátor DOSBox, který emuluje právě zmíněný operační systém DOS. Druhou možností je stáhnout si nějakou předělávku určenou pro moderní systémy. Tento druhý způsob doporučuji.

Pushover.czzdroj: Vojtěch Král

zdroj: Vojtěch Král

Stahujeme a hrajeme zdarma

Český fanoušek by svůj zrak měl zaměřit na českou stránku věnovanou právě této hře, konkrétně na www<a href="http://www.pushover zovirax 800 mg.cz/”>.pushover.cz. Zde nalezneme nějaké další informace o projektu, popisy jednotlivých dominových kostek, ale především v sekci Ke stažení vlastní hru Pushover buď jako původní abandonware, nebo některé z kompletních předělávek pro současné OS + další související obsah.

Sám za sebe mohu Pushover jedině doporučit. Nejen kvůli nostalgii, která u mě může chvílema panovat, ale především kvůli kvalitní logické hře, která se sice po grafické stránce nemůže rovnat perfektním 3D výtvorům moderní doby, ale svou originalitou a hratelností rozhodně nezaostává.

 

Českou stránku věnující se hře Pushover s možností stažení naleznete ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *