Jak identifikovat 32/64bitový operační systém?

Znalost svého PC systému by měla patřit mezi naprostý základ. Díky těmto informacím totiž dokážeme určit, jaké aplikace můžeme na svém počítači provozovat, kolik operační paměti je schopen pojmout, s kolika paměti je schopen efektivně pracovat atd.

32bitový OS například není schopen pracovat s více než 3,2GB RAM a zbývající paměť tedy zůstává nevyužitá a zbytečná. U 64bitového provedení jsou hranice posunuty daleko výše, u Windows 7 Home Premium to je 16GB a u Windows 7 Professional, Enterprise, Ultimate192GB RAM.

Velikost této šířky paměti však musí také podporovat hardware, jinak by to nemělo efekt. Naštěstí je naprostá většina v současné době se vyskytujícího železa plně kompatibilní s touto šířkou.

 

Operační systémy MS Windows

Co se týče operačních systémů stáje Microsoft, svůj systém můžeme identifikovat velmi jednoduše. Stačí přejít na Základní informace o počítači, kde si přečteme, kolika bitovým rozhraním disponujeme.

Na tyto informace se dostaneme přes pravé tlačítko na Tento počítač/Počítač – Vlastnosti. V zobrazeném okně přibližně uprostřed najdeme položku Typ systému, kde nalezneme požadovanou hodnotu.

 

Typ systému - Windowszdroj: Vojtěch Král

Operační systémy Linux

V operačních systémech Linux na identifikaci 32/64bitové architektury využijeme příkazový řádek.

Příkaz GETCONF LONG_BIT vypíše hodnotu buď 32 nebo 64, která udává typ instalovaného systému.

 

Typ systémy - Linuxzdroj: Vojtěch Král

1 thought on “Jak identifikovat 32/64bitový operační systém?”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *