Předpověď počasí nejen pro CŘ, to je Foreca

Předpověď počasí je na internetu velmi vyhledávaným prvkem. V dnešním článku se tedy podíváme na jednu společnost, která má za svůj cíl poskytovat právě data a informace týkající se tohoto mnohdy obtížně předvídatelného dění přírody.

 

Řeč je o Foreca Ltd.

Foreca je soukromá společnost s ručením omezeným, která byla založena už v roce 1996. Její sídlo je v hlavním městě Finska, tedy v Helsinkách. Původně se jmenovala Weather Service Finland a zaměřovala se na předpovědi převážně v oněch severských končinách.

To se však změnilo po 5 letech, konkrétně v roce 2001, kdy rozšířila svou působnost do širší části světa, do mezinárodních končin.

Foreca - logozdroj: Vojtěch Král

Nyní svou předpovědí pokrývá více než 190 zemí světa a přes 8.500 měst.

 

Foreca pro Českou republiku

Náš stát ležící v srdci Evropy se nemohl stát výjimkou v tomto relativně rozsáhlém portfoliu. Máme zde dostupnou doménu Foreca.cz, na které nalezneme celý funkční informační systém o počasí. Nejen pro Českou republiku.

Rozhraní je kompletně lokalizováno do češtiny, takže se zde zorientuje snad každý.

Foreca.cz - titulní stranazdroj: Vojtěch Král

 

Předpovědi dle místa a až na 10 dní

V základu bychom měli vidět předpověď pro naše hlavní město, Prahu. Pokud tomu tak není a nebo chceme zvolit jinou požadovanou lokalitu, stačí do horní kolonky “Počasí pro” zadat název města. Nesmí se však jednat o nějaké malinkaté vesničky a podobné nevýrazné lokace…

Potvrzením jsme za několik málo okamžiků přesměrováni na námi určenou polohu a ta se dokonce mnohdy uloží do paměti prohlížeče, takže když opětovně otevřeme stránky předpovědi Foreca, jsme automaticky přesměrováni na poslední známé umístění.

Foreca.cz - Skořenicezdroj: Vojtěch Král

V levém panelu nalezneme několik sekcí, ne jen “POČASÍ V MÍSTĚ”, takže se můžeme bez problémů pustit do jejich prohlížení.

Asi nejzajímavější je zde “10-DENNÍ PŘEDPOVĚĎ”, ve které vidíme předpověď pro danou lokalitu až na 10 dní dopředu. U každého dne se ještě můžeme podívat na bližší podrobnosti, které rozepisují teploty a stav podnebí po 3-hodinových intervalech.

Foreca.cz - 10-denní předpověďzdroj: Vojtěch Král

 

A jdeme do zahraničí …

I když se teď zabýváme převážně naší domovinou, není vůbec problém, podívat se skrze portál Foreca do zahraničí. Chceme-li vědět, jaké počasí nás například v následujících dnech čeká v chorvatském Splitu, prostě zadáme do hledání místa onen název.

Foreca.cz - počasí ve Splituzdroj: Vojtěch Král

 

Nikdo není neomylný

I když se dá říct, že Foreca patří mezi skutečné špičky v předpovídání, ani zde není neomylné. Počasí a s ním spojené jevy jsou totiž jedny z nejobtížněji předvídatelných projevů naší matičky přírody.

Co se tedy týče například předpovědi na 10 dní dopředu, bral bych to s velkou rezervou, ale pro jakousi představu to určitě může dobře posloužit.

 

Portál Foreca naleznete ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *