Google: nejpoužívanější vyhledávač na světě útočí na český trh

Googlezdroj: HiFi Public
Poslední známé statistiky vyhledávačů v ČR hovoří jasně ve prospěch vyhledávače Seznam.cz. Na druhém místě se však velmi úspěšně drží Google, který rozhodně před sebe nikoho nepustí. Naopak, aspiruje stát se nejpoužívanějším vyhledávacím systémem i u nás.

 

Akciová společnost Google, Inc. byla založena už v roce 1998 a mnozí ji znají ze stránek Google.com. Před několika lety si však Google pořídil .CZ doménu, takže většina pokusu o přístup do něho s příponou .COM končí přesměrováním právě na tvar české domény, Google.cz.

 

Česká jazyková verze je samozřejmě plně dostupná, takže není problém čemukoliv z vyhledávání rozumět. Pokud si tedy sám klient nepřeje zobrazování v jiném jazykovém podání, například v angličtině.

 

Výsledek vyhledávání je vždy řazen podle oblíbenosti, návštěvnosti. Na prvních místech nalezneme sponzorované, placené reklamní, odkazy. Hned po nich následují samotné výsledky hledání. Pro dynamický náhled vyhledaného dotazu se vedle výsledku vždy nachází šipky. Nebojme se na ně ukázat. Vyhledávání probíhá už započetím psaní, nemusíme tedy náš dotaz v mnoha případech ani potvrzovat stiskem klávesy Enter.

 

Během práce s tímto vyhledávacím systémem si nelze nevšimnout horní tmavé lišty, která láká k přihlášení a obsahuje sekce Obrázky, Videa atd. Obyčejné textové vyhledávání totiž není jediný způsob procházení indexovaného obsahu. Prohledávat je možné i uvedené obrázky, videa, zprávy, ale i místa na mapách apod.. Některé další položky (například Gmail) už neodkazují do veřejně přístupné sekce, ale na služby určené registrovaným uživatelům. O tom však bude řeč jindy.

Google vyhledávánízdroj: Vojtěch Král

Google Vyhledávání (Google Search) je tedy více než úspěšným a celosvětově používaným vyhledávacím enginem. Dalo by se tedy říci, že je ve vyhledávání ještě silnější a kvalitnější, než jeho český konkurent Seznam.cz, a díky jeho propojenosti s mnoha dalšími službami je ideální pro jeho používání jako domovská stránka snad každého prohlížeče.

 

Seznam.cz sice v základu nabízí zobrazování například aktuálních zpráv a událostí, TV programu, zpráv ze sportu, horoskopů atd., což Google sice ne, ale také je možné tento celosvětově známý vyhledávající počin nastavit pro zobrazování zpráv z vybraných zdrojů přímo na titulní stránce. O tom ale skutečně někdy příště.

 

Google Vyhledávání najdete ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *