Podnikatel a nezaměstnaný? Mnohdy není rozdíl

Když je o člověku řekne, že je „podnikatel“, mnoho lidí si hned pomyslí, že má hodně peněz, má skvělou práci apod. Ovšem mnohdy to nemusí být pravda a může platit rovnost: podnikatel = „nezaměstnaný“.

Podnikatel je totiž obtěžkán mnoha dalšími náklady, které často nejsou nezanedbatelné částky. Jen placením povinného pojištění zdravotního a sociálního se dostáváme nad 3.000,- Kč, které nenávratně zmizí v „mašinérii“ státu a státního rozpočtu. Vždyť pro rok 2011 byla stanovena minimální výše zdravotního pojištění na 1.670,- Kč a výše záloh na sociální pojištění na 723,- Kč (vedlejší činnost), 1.807,- Kč (hlavní činnost). Celkem tedy pro hlavní činnost je výše pojistky odváděné státu rovna 3.477,- Kč.

Co se tedy stane, pokud má OSVČ hrubé příjmy 6 tisíc Kč měsíčně? Že více jak 1/2 odvede na pojistném a ze 6 tisíc příjmu navíc zaplatí 900,- Kč na daň z příjmu. Celkem mu tedy zůstane 1.623,- Kč na jeho obživu, případně obživu domácnosti, takže je vidět, že je lepší jít na úřad práce a přihlásit se jako nezaměstnaný. A pokud někdo vydělá ještě méně, než uvedených 6. tisíc Kč, tak by pro něj mělo být ukončení podnikání již samozřejmostí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *