Linux: alternativní operační systém

zdroj: Wikipedia
Linux je alternativní operační systém ke známým a zavedeným produktům série Microsoft Windows a Apple Macintosh (MAC). Podle globálních statistik získaných od W3Schools operační systémy řady Windows čítají přibližně 85% všech užívaných operačních systémů. MAC ovládá takřka 8% ICT světa a 5% zbývá na Linux. Těchto 5% však každým rokem roste a tyto měsíční “desetinové” kroky jsou ukrajovány právě z koláče společnosti Microsoft.

Své jádro má Linux postavený na Unixovém jádře a jako takový je šířen a distribuován zcela ZDARMA. Jelikož je však dané pouze jádro a ostatní prvky jsou vyvíjeny převážně ve své otevřené podobě, OS Linux se ve světě pohybuje v mnoha distri bucích. Jsou to například Debian, Fedora, Mandriva (Mandrake), SUSE, Ubuntu atd.

Každá distribuce má svůj vzhled, svoje složení, ale princip stejný. Dalo by se tedy říct, že je jedno, kterou distribuci si nainstalujeme. V reálu to však jedno není, protože některé distribuce mají jiné prvky ovládání, jiné nástrojové rozložení, větší komunitu starající se o činnost dané distribuce atd.

Pro začátečníky je doporučována distribuce Ubuntu, která zde bude ještě v dalších článcích popisována. Dozvíme se zde, v čem je Ubuntu dobré, v čem vtkví jeho síla, jak si ho nainstalovat paralelně s jinými operačními systémy, jak v něm vyřešit některé “triky”, které známe z OS Windows atd. Návody zde budou určené jak pro naprosté začátečníky, tak i pro pokročilejší, kteří si rádi připomenou něco ze základů nebo budou řešit nějaký problém.

2 thoughts on “Linux: alternativní operační systém”

  1. dobrý článo, ale nebral by som ho ako alternativní OS, menej používaný je kôli tomu že v predajniach kďe si zakúpite pc alebo notebookom dostanete už vo väčšine prípadov windows zdarma tak preto si mislím že kôli tomu ho pozná menej ľudí

  2. Nn, není to jen tím… Když se podíváte na některé počítačové sestavy (především ty levnější), často obsahují v základu Linux Linpus či obdobnou distribuci.
    Ale je to stále kvůli tomu, že linux prostě ještě není tak User-Friendly (uživatelsky přátelský). I když je to samozřejmě hodně o zvyku.
    Však ale uvidíme, jak dopadne nový Windows 8, protože se Microsoft rozhodl spoustě společnostem nedat potřebné podklady pro vytváření aplikací kompatibilních s tímto OS a tak si myslím, že spousta lidí a společností přestane Microsoftu důvěřovat a vrhnou se na cestu Linuxu … To je ale otázka, že?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *