VLC Media Player: skvělý přehrávač videí i hudby

VLC Media Player je známý a celosvětově rozšířený audio-vizuální přehrávač, který zvládá bez problémů přehrávat video i hudbu. Kde kdo ale může namítnout, že tyto základní funkce má i obyčejný integrovaný Windows Media Player, takže v čem tkví výhody právě oné multimediální aplikace, že by měl být lepší, než jiné? A právě o odpověď se pokusím v tomto krátkém článku.

 

VLC Media Player a VideoLAN

přehrávání (špatná kvalita videa)zdroj: Vojtěch Král
Název projektu VideoLAN je zde uveden schválně, protože má s právě popisovaným VLC přehrávačem jistou spojitost. A to takovou, že je to právě ten projekt, z něhož VLC Media Player vznikl. A to bylo už před 10 lety, konkrétně v roce 2001.

 

Od té doby byl tento několikrát jmenovaný přehrávač vylepšen/upgradován a nyní se jedná o nejpoužívanější software svého druhu vůbec. Čím to?

 

Windows nebo Linux? Není rozdíl

Jeho nejsilnější stránkou je multiplatformní použití. Laicky řečeno to znamená, že je jedno, jaký operační systém máte na svém PC či obdobném zařízení nainstalovaný, VLC by měl být plně kompatibilní.

Z příkladů mohu uvést například Windows mnoha verzí, Macintosh, rozličné distribuce Linuxu, ale i třeba nestandardní OS typu FreeBSD, Solaris, Android atd.

podporované operační systémyzdroj: Vojtěch Král

Další výhodou je i jazykové rozložení, které v základu čítá desítky nepoužívanějších světových jazyků, včetně jazyka českého. Veškeré nastavení ovládání atd. je tedy dostupné v naší mateřštině.

 

podporované formátyzdroj: Vojtěch Král
Podpora kodeků na nejvyšší úrovni

Další velkou výhodou je integrovaná podpora multimediálních kodeků. Instalací programu tedy nainstalujeme i potřebné ovladače pro přehrání snad veškerých typů audio formátů a video formátů. Není tedy problém přehrávat videa typu MPEG-1 – MPEG-4, AVI, ASF, VideoCD, DVD, ale i třeba digitální satelitní příjem, internetová stream videa atd.

Cena završuje skvělé parametry

To nejlepší na celém počinu VLC Media Player ale je cena. Ta se totiž rovná nule, a zdarma získat takovýto výborný a komplexní freeware, který zaštiťuje veškeré multimediální přehrávání, je prostě báječné. Nezbývá nic jiného, než ho každému doporučit, ať používá jakýkoliv operační systém a zařízení.

 

VLC Media Player stahujte ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *