3 tipy, jak zvládnout zkouškové

Vánoční svátky jsou za námi a to pro studenty znamená jediné – čas zápočtů a zkoušek je tady. Mnohým to začíná již před svátky, zbytku až poté. Pro mnoho studentů se jedná o probdělé noci a nekonečné dny plné učení. Jak toto období lépe zvládat? Přinášíme vám 3 tipy, jak zvládnout zkouškové období.

Vše si plánujte a plán dodržte

Vím, že toto je pro někoho zcela nemyslitelné, ale myslím, že když si osvojíte systém a rutinu, budete za plán velmi rádi. Nicméně, pokud jste úspěšně odchodili docházku na cvičeních, seminářích a přednáškách, tak jak jsme radili v předchozím článku, neměl by to být zase takový problém. Jestliže již teď víte data důležitých zápočtů a zkoušek, naplánujte si pomalu učení.

Dejte si do kupy studijní materiály, prezentace, skripta a knížky, otevřete si diář a udělejte si plán, jaké dny se přesně naučíte jaké otázky. Pomůže vám to v orientaci, kolik vám toho ještě k učení zbývá a pokud plán budete patřičně dodržovat, nemůže se vám stát, že během posledních dní před zkouškou toho budete mít nejvíce. Plán, jak zvládnout zkouškové může selhat, pokud nemáte silnou vůli a prokrastice u vás vítězí.

Učte se se spolužáky

Vím, že když se připravujete na zkoušku, jste rádi za klid v pokoji a žádné rušení. Na druhou stranu, je moc fajn, když si sbalíte všechno učení a potkáte se se spolužáky v knihovně nebo studovně a učíte se spolu. Ale opravdu učit a soustředit se na učivo, ne povídat a drbat. Spolužáci vám pomohou v případě nevědomosti, navedou vás na správně řešení, či kde se danou látku můžete doučit. Je to také moc fajn v tom, že si společně můžete vyměnit zápisky a detaily, které jste na přednášce přeslechli a to se vždy může hodit!

Studium je v životě velmi důležité, avšak stresující. Jak stresu ulevit?zdroj: https://pixabay.com/cs/chlapec-p%C5%99est%C3%A1vka-proch%C3%A1zen%C3%AD-1986107/
Studium je v životě velmi důležité, avšak stresující. Jak stresu ulevit?

Nenechávejte vše na poslední chvíli

Největší chybou studentů je, že vše nechávají na poslední chvíli. I přesto, že seminární práce či výzkumy mají zadáno už na počátku nebo během semestru, velké procento z nich odevzdá až v posledních možných dvou dnech. Ale při tom to je tak stresující! Nikdy nevíte, kdy s vámi váš počítač nebo tiskárna přestane spolupracovat nebo spadne internet a poté je vše špatně. Zkuste si na různých seminárkách, semestrálkách, referátech, studiích nebo výzkumech pracovat postupně ve volných chvílích během semestru. Věřte, že poté oceníte více volného času na učení na zkoušky nebo jiné povinnosti.

 

 

Tyto 3 tipy, jak zvládnout zkouškové období vám pomohou nastartovat vlastní učící rutinu. Vše ale záleží také na vás, přístupu a prioritách.
Tak co, zvládnete letošní zkouškové s našimi tipy lépe – nebo máte další užitečné rady?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *