3 tipy pro zero waste

Pojem zero waste se k vám již určitě dostal, že? Jedná se o minimalizaci odpadu ve vaší domácnosti. Ne však radikálně, ale zcela postupně a s rozmyslem. Tady jsou 3 tipů, jak začít:

Nepoužívejte plasty


Plastové sáčky jsou všude okolo nás, ať už v obchodech, na ulicích, v přírodě nebo i v domácnosti. Když se na to ale podíváme blíže, plastové sáčky velmi zatěžují životní prostředí. Proto v dnešní době se mnoho lidí snaží spotřebu plastových sáčků a tašek zcela omezit. Nahradit je můžete bavlněnými taškami nebo síťovkami.
Skoncujte s plastovými skleničkami, talířky nebo brčky. Vše se dá nahradit běžným skleněným nádobím nebo krabičkami na více použití. Kupte si kvalitní láhev na pití a tu si pouze doplňujte, nekupujte si zbytečně každý den novou láhev s pitím.

Mějte doma méně věcí


V dnešních dnech je velmi trendy tzv. minimalismus. Ať už co se týká oblečení, domácnosti nebo designu. V překladu to opět znamená minimalizace. Snažte se doma mít pouze ty věci, které opravdu potřebujete a plně je využíváte. Nekupujte si lapače prachu nebo sezónní dekorace. Zbytečně si netiskněte několikastránkové knížky, když si vše můžete přečíst v telefonu nebo ve čtečce knížek. Pořizujte si jen to, co využijete na 100 % a koupě zpětně nebudete litovat.

 

zdroj: Pixabay

Nakupujte v second handech


Pokud patříte do té party lidí, kterým skříně přetékají ve švech, je třeba určitá změna. Roztřiďte si šatník a vyberte si kousky, které opravdu nosíte. Měli by to být basic nadčasové kousky, které se dají snadno kombinovat a nemáte strach, že by příští léto vyšly z módy.


Pokud toužíte po nákupu nového oblečení, projděte si místní second handy. Nezdá se to, ale i tam dost často najdete velké poklady za málo peněz. Navíc oblečení se zcela využije. Rozhodně preferujte kvalitu nad kvantitou a investujte do kvalitních kousků.

Pokud jste v zero waste úplný začátečník, rozhodně se do ničeho nenuťte. Vše berte s poklidem a pozvolna. Nic nikdy nejde hned a zero waste je toho velkým příkladem!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *