Jak úspěšně složit semestrální zkoušky na VŠ?

Semestr nám na vysoké škole již dávno začal a učitelé nás už teď docela straší s testy a zkouškami. Jak se na semestrální zkoušky připravit a uspět?

 

Systém VŠ

Vysoká škola má zcela jiný systém výuky než na středních školách nebo vyšších odborných školách. Přes semestr moc povinností není, jen docházka, možná nějaké referáty a prezentace. Zkoušky poté probíhají až při tzv. zkouškovém období. To na většině vysokých škol trvá cca 1,5 měsíce a měli byste uspět v co nejvíce předmětech. Pokud tomu tak nebude, budete si muset předmět zapsat ještě jednou a pokud dokonce nesplníte kreditové minimum, můžou vás ze školy vyhodit. Proto je na místě semestrální zkoušky nepodceňovat a nenechat nic náhodě.

Vše si plánujte a nelenošte

Pokud již teď od vyučujících víte požadavky na zkoušky, udělejte si nějaký plán, kdy se co budete učit a dělat. Tím myslím, pokud máte zadané nějaké referáty, prezentace nebo skupinové práce, zkuste si na nich pracovat průběžně třeba již teď. Před Vánoci je možnost předtermínů, pokuste se třeba dva předměty dát takto dříve, ať máte potom více času na učení v klasickém zkouškovém období.

zdroj: https://pixabay.com/cs/osoba-%C4%8Dten%C3%AD-studyin-postel-knihy-984236/

Zkoušky se blíží

Zkoušky jsou na vysoké školy buď v písemné podobě nebo v ústní (někdy může jít i o kombinaci obojího). Rozsah učiva se dost liší od fakulty a oboru, ale přirovnala bych to asi jako jeden maturitní předmět. Většina materiálu ke zkoušce se probere v seminářích a přednáškách, co se nestihne je zcela na vás a na domácím samostudiu. A v tom je vysoká škola jiná. Ne každému to sedne, někdo si tento systém však užívá.

Je také dost důležité mít okolo sebe spolužáky, kteří jsou ochotni spolupracovat, posílat si zápisky, učit se spolu, podělit se o poznatky atd. I když se to teď možná nezdá, před velkými zkouškami nebo státnicemi se vám to opravdu hodí. Času při studiu není nazbyt a ne vše si stihnete vypracovat nebo se naučit zcela sami.

 

Možná to zní, že vysoká škola je náročná a nemáte šanci ji zvládnout. To rozhodně NE! Nevzdávejte se a bojujte!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *