Jak se vyrovnat s podzimní depresí?

Podzim už je jak kalendářně, tak hlavně teplotně zcela tady, o tom není pochyb. Ne každý má ale podzim rád a měl by raději léto po celý rok. Pokud patříte také mezi tuto skupinu lidí, jistě mi dáte za pravdu, že není jednoduché se s touto skutečností vyrovnat. Jak se cítit lépe a odehnat tzv. podzimní depresi?

Podzim není nejoptimističtější doba roku

Podzim je dost stresující období. Jednak nám o dost klesne teplota, čekají nás poslední slunečné dny, dost často i prší a je větrno. Začíná škola, takže mnoho rodičů a studentů zažívá doslova “honičku”, aby vše během dne zvládli. Čerstvá zelenina nebo ovoce vystřídá v obchodních řetězcích dovážená ne zcela dobře vypadající kousky. Ráno je tma o trochu déle a stmívá se zase dříve. Tyto všechny faktory nám na dobré náladě určitě nepřispějí a u mnoha lidí to vede k tzv. podzimní depresi.

Jak se cítit lépe?

Nejlepším lékem je určitě klid a pohoda. O volných víkendech a večerech zkuste být s rodinou, hrajte nějaké společenské hry a zkuste úplně vypnout. Zkontaktujte kamarádky a vyražte na víno nebo burčák, to vám také jistě udělá velkou radost. Podzim je ideální na jednodenní výlety po tuzemsku s partnerem a dětmi (výstavy, muzea, speciální prohlídky atd). Vyjeďte na romantický výlet pouze ve dvou. Udělejte si radost sami koupí nějaké zajímavé knížky, nového kousky oblečení, čokolády, lahvinkou sektu. Zkrátka čehokoli, co vám zažene špatnou náladu je zcela dovolené. Tyto tipy samozřejmě pomáhají, pokud na deprese netrpíte dlouhodobě.

zdroj: Pixabay

Návštěva doktora je někdy žádoucí

Pokud se ale i tak cítíte mizerně a cítíte, že depresi jen tak sami nezaženete, je čas navštívit odborníka z řady lékařů. A není se za co stydět. Po konzultaci vám doporučí vaši léčbu a vše se bude zase postupně zlepšovat. Jen je třeba být trpělivý a hlavně se nevzdávat předčasně! To, že máte depresi není ostuda, v dnešních dnech už je to zcela běžné. Opravdový problém by byl, pokud byste zanevřeli na pomoc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *