Jak se připravit na studium VŠ?

Školní rok pro studenty ZŠ a SŠ již dávno začal. Pro studenty VŠ začíná právě v těchto dnech. Kdo je vysokoškolák první rok, má jistě mnoho očekávání a studium je pro něj středobod vesmíru. Jak se tedy na studium VŠ důkladně připravit?

 

Vysoká škola není pro každého. I přesto, že jste třeba na VŠ byli přijatí a teď si myslíte, že je to ta nejlepší cesta, možná postupem času během semestru zjistíte, že tomu tak není. Způsob výuky na VŠ je zcela jiný než na SŠ, proto ne každému to může vyhovovat. Pokud tomu tak je, nebojte se změnit obor, nebo studium zcela ukončit, není to nic špatného. Právě naopak, bylo by škoda promarnit několik let na škole a oboru, kterému se poté již nebudete věnovat.

 

Vše je jen na vás

Školní rok na VŠ je rozdělen do dvou semestrů (zimní a letní), oba jsou zakončené zkouškovým obdobím. Rozvrh předmětů si studenti volí zcela sami. Je teda na nich, zda si navolí výuku např. pouze v pondělí – středu od rána do večera, či každý den 2 – 3 přednášky. Vše ale také dost záleží na oboru a dané fakultě.
Pokud chcete studium kombinovat i s prací nebo s brigádou, určitě je to možné. Ale nezapomeňte, že některé přednášky jsou bez výjimky povinné a že během zkouškového budete potřebovat více času na učení a dokončení seminárek. Nechte si tedy během týdne i nějaký volný čas.

 

Zajímejte se

Hned na počátku semestru si zjistěte, jaké máte možnosti jako student. Zjistěte si, zda se můžete v rámci univerzity účastnit nějakých mimoškolních aktivit – např. nějaký sport, hudba, tanec, fotografický kroužek, čtenářský klub a mnoho jiných. Univerzity často pořádají různé veletrhy práce, burzu knih či kulturní aktivity, zapátrejte po těchto informacích. Nejen, že potkáte moc fajn lidi, ale hlavně si užijete moc fajn zábavy. Studium není jen o ležení v knížkách.

Studium není jen o ležení v knížkách a sezení na přednáškách.zdroj: Pixabay
Studium není jen o ležení v knížkách a sezení na přednáškách.

Zahraniční studium

Zjistěte si také více o zahraničních možnostech studia. Vaše domácí univerzita má jistojistě nějaké partnerské univerzity v zahraničí, kam můžete vyrazit na studijní stáž, praxi či výjezd v rámci Erasmus+.

 

Být studentem je moc fajn, vysoká škola vám dává velkou volnost a vše je zcela na vás. Jaké si to uděláte, takové to budete mít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *