Výhoda v cestování pro studenty: velká sleva

Studenti denního studia do věku 26 let mají od 1. září velkou výhodu! Cestování se jim zlevní až o 75 %. Jak sleva funguje a co je třeba k uplatnění slevy zařídit?

 

Nově všichni studenti denního studia na SŠ nebo VŠ mohou využít slevy až 75 % na všechny vlaky a autobusy k cestování po ČR. Nemusí to být pouze trasa trvalé bydliště a škola, ale kamkoliv v rámci republiky. Slevy platí pouze na 1. třídu nebo třídu lowcost (u Regio Jetu). Myslím, že to je moc fajn zpráva, která potěší nejednoho študáka, že?

Co je třeba si zařídit k uplatnění slevy?

K uplatnění slevy je třeba si zřídit buď oranžový studentský průkaz s fotografií, který vám nejprve potvrdí ve škole a poté s OP na nádraží (ČD) nebo u přepážky autobusových dopravců. Celková cena oranžového průkazu je 52 Kč (2 Kč vydání průkazu, 50 Kč potvrzení). Pokud si oranžový studentský průkaz nechcete zřizovat a máte platný průkaz ISIC, využijte ho, sleva se vztahuje i na něj. Jen je třeba si dokoupit novou validační známku na rok 2019, která vyjde na 250 Kč/kalendářní rok. ISIC využijete nejen při cestování, ale i k prokázání statutu studenta v zahraničí nebo při sjednání pojištění do zahraničí.

Mohu cestovat se slevou i do zahraničí?

Pokud cestujete do zahraničí, sleva se vám odečte na počet kilometrů v Čechách a o to máte jízdenku také levnější. No není to paráda? Velké výhody také dostanete, pokud si jízdenky budete kupovat online přes webové servery dopravců. České dráhy nabízí při koupi online jízdenky i rezervaci místa zdarma + sbíráte věrnostní body, které potom můžete využít na nákup jiných jízdenek, INkaret nebo jiných služeb. Leo Express zase nabízí výhody pro členy Smile klubu – studenti mohou projetou částku získat zpět ve formě Leo korun na další nákup. A to už se vyplatí!

 Cestování je teď o mnoho jednodušší a rozhodně se finančně vyplatí.zdroj: Pixabay
Cestování je teď o mnoho jednodušší a rozhodně se finančně vyplatí.

 

Cestování je teď o mnoho jednodušší a rozhodně se finančně vyplatí. Vláda tím chce studenty donutit využívat MHD a veřejnou dopravu, než vlastní auta. A tím snížit počet aut na silnicích v dopravní špičce. Na Slovensku už takovou podobnou slevu studenti mohou využívat delší dobu (a to nejen ti slovenští, ale i všichni ze zemí EU – po vyřízení patřičných formalit). Jen to má za důsledek to, že vlaky a autobusy jsou zcela narvané a bez rezervace není šance si pohodlně sednout. Doufejme, že u nás to nedopadne podobně.

 

Cestování zdar!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *