Živnost při studiu není na škodu

Pokud jsi student starší 18 let, rád bys začal podnikat a založil si živnost, běž do toho! Má to jen samé výhody. Zpočátku to bude možná trošku složitější, ale to chce čas a poté budeš za tu zkušenost velmi rád.

Co je živnost (ŽL)?

Rád bys začal podnikat a založil si živnost, jen nevíš, jak na to? Jestliže vynikáš třeba v cizích jazycích, IT, fotografování, grafice, nebo si chceš založit firmu jakéhokoliv charakteru například s kamarádem, je potřeba živnost. Pro někoho je toto slovo úplný strašák, ale záleží, v jakém oboru chceš podnikat. Obecně vzato, člověk, který pracuje na živnost, neboli tzv. na volné noze, nad sebou nemá žádné nadřízené a celou práci si koordinuje sám. Ne každý je toho schopen a bohužel prokrastinace je velkým nepřítelem. Shánění zakázek a klientů také nemusí být vždy snadné. Ale jakmile budeš mít stálou klientelu a věrné zákazníky, půjde to samo. Ale rozhodně se nenech odradit, protože takto skončilo mnoho nadějných mladých lidí a teď toho litují.

zdroj: Pixabay

Jak to funguje pro studenty?

Studenti denního studia mají v ČR tu výhodu, že nemusí platit daně, zdravotní a sociální pojištění při práci na dohodu: DPP a DPČ. Jestliže jsi student, rozhodně toho využij, protože po studiu už nastane klasické placení těchto poplatků. Živnost je možné založit od 18 let na jakémkoliv živnostenském úřadě v ČR. Potřebujete k tomu pouze platný OP a je třeba dodat potvrzení o studiu na SŠ nebo VŠ. Zálohy na daně ani na zdravotní a sociální pojištění první rok platit nebudeš, potom se vše řeší dle výše výdělku.

 

Živnost je fajn v tom, že se dá dobře kombinovat s denním studiem, často se dá i pracovat z domu. V době studia si už můžete postupně shánět klientelu a poté po škole se do podnikání pustit naplno. Je dost možné, že zjistíš, že tato činnost není zcela pro tebe a do budoucna budeš mít jasno, což se také hodí.

 

Pokud o živnosti přemýšlíš a jsi student, běž do toho, protože nemáš co ztratit, pouze naopak. Hodně štěstí!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *