Co dělat po maturitě?

Jsi úspěšný absolvent střední školy a nevíš co dál? Vysoká škola pro tebe není, ale do práce se zrovna nehrneš? Neboj, takové myšlenky má mnoho z tvých vrstevníků po maturitě. Není důvod k panice, možností je mnoho, záleží jen na tobě, jak se rozhodneš.

 

EVS

Pokud jsi o EVS neboli o Evropské dobrovolné službě (v češtině se překládá jako EDS) ještě neslyšel, o dost přicházíš. Jedná se o možnost vyjet maximálně na 12 měsíců do zahraničí jako dobrovolník a tam budeš pomáhat v nějaké organizaci. Tyto projekty jsou v rozmezí 2-12 měsíců dlouhé, jsou pouze pro příslušníky EU a spřátelených okolních zemí. Komunikačním jazykem je většinou angličtina, popřípadě pokud umíš domácí jazyk, tak je to jen výhoda.
Výhodou je, že za odvedenou práci dostáváš tzv. kapesné, které by ti mělo pokrýt náklady na jídlo a vyžití. Byt po dobu projektu budeš mít zdarma k dispozici, stejně jako třeba kartičku na místní MHD, kurzy místního jazyka či pozvánky na akce pro jiné dobrovolníky.

Myslím, že je to moc fajn příležitost vyjet do zahraničí po maturitě, vylepšit si angličtinu, naučit se základy jiného jazyka, poznat fajn lidi, cestovat a popřemýšlet nad svým životem.

 

Jazyková škola

Jazykové školy nabízí takzvané pomaturitní studium pro absolventy. Na výběr je mnoho cizích jazyků, avšak nejvíce žádaná je angličtina, němčina a ruština na všech úrovních. Jazykové školy většinou placené a školní poplatek není zrovna nízký. Avšak pokud jsi absolvent, je možné tu uplatnit slevu a další výhodou je, že i nadále máš statut studenta (tzn. týkají se tě studentské slevy do MHD, na vstupy do muzeí a památek, neplatíš daně, zdravotní a sociální pojištění při DPP/DPČ). Nevýhodou je možná to, že výuka probíhá od pondělí do pátku v dopoledních hodinách, takže žádné leháro. Ale zase naopak odpoledne jsou volná a ty se dají využít ke studiu nebo k nějaké brigádě.

zdroj: https://pixabay.com/cs/s%C3%A1m-kniha-cihlov%C3%A1-ze%C4%8F-%C4%8Dlov%C4%9Bk-osoba-1869997/

Brigáda

Pokud si chceš vydělat nějaké ty koruny k dobru, najdi si na nějakou dobu brigádu v místě tvého bydliště. Nemusí to být brigáda v oboru, stačí třeba servírka, pomocná síla v kuchyni, hosteska, pomocná síla v kanceláři a podobně. Velkým hitem jsou i brigády v zahraničí. Věř mi, že potom si budeš peněz o dost víc vážit a možná si ještě to studium na vysoké škole rozmyslíš :).

Přeji hodně štěstí při rozhodování!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *