šetření

3 tipy, jak ušetřit finance v domácnosti

Šetření, to je heslo mnoha dnešních domácností. Ano, šetření v domácnosti je určitě fajn, zvláště pokud má vaše rodina více členů. A pokud tyto návyky naučíte vaše potomky, bude to jen k dobru. Ale nic se zase nesmí přehánět, všeho s mírou. Zbylé peníze si poté můžete postupně šetřit na jiné věci.

Je užitečné si zaznamenávat všechny své výdaje a vidět, kde utrácíte nejvíce. Finanční gramotnost je základ, o kterém by měl mít povědomí každý z nás, ale ne vždy tomu tak je. Záznamy si můžete vést v papírové podobě nebo využívat mobilní aplikace jako např. Spendee (základní verze je zcela zdarma).

A jak je tedy možné v domácnosti ušetřit?

 

Nakupujte potraviny ve slevách

Říká se, že pro Čechy jsou slevy jako magnet. Asi na tom něco bude. Ale ono na druhou stranu je příjemné, když si své oblíbené potraviny nebo pití můžete koupit se slevou 30-50 % a ušetřit, že? Pokud chcete sledovat aktuální slevy v obchodních řetězcích poblíž vašeho domova, sledujte reklamní letáky ve vaší poštovní schránce nebo využijte stránku www.kupi.cz.

Zkuste také zamrazovat sezonní věci či věci, které včas nespotřebujete. V zimě si poté v klidu můžete upéct borůvkový koláč nebo si udělat milkshake ze zamražených banánů.

 

Čtěte si složení přípravků na úklid

Když navštěvuji své kamarády, vždy se divím, kolik mají přípravků na úklid. To je několik sprejů, gelů, vůní atd. Ale ono to není zase tak potřeba. Je docela užitečné si přečíst složení, protože mnohokrát přípravek na úklid koupelny má podobné složení jako přípravek na úklid koupelny a tím pádem není nutné kupovat 2 lahvičky, ale v klidu postačí jen jedna na vše. Také není třeba kupovat speciální úklidové prostředky na okna a zrcadla, když se jedná o tytéž výrobky, jen s jinou etiketou.

Kupujte se spíše větší balení, finančně se více vyplatí a uklízet je třeba neustále, takže to určitě využijete.

nákupní košíkyzdroj: https://pixabay.com/cs/n%C3%A1kupn%C3%AD-ko%C5%A1%C3%ADk-nakupov%C3%A1n%C3%AD-supermarket-1275480/

Recyklujte

Teď už je u nás v ČR zavedeno pravidlo, že igelitové tašky k většímu nákupu nemáte zdarma, ale pouze za poplatek. Je to dáno nadměrným plýtváním plastů. Je pravda, že většina domácností spotřebuje mnoho plastů a papíru během týdne či měsíce. Ale i to se dá omezit a ušetřit jak naší peněženku, tak i planetu. Pokud používáte igelitové sáčky nebo plastové igelitky, po použití je omyjte a použijte znovu. Není tedy nutnost stále kupovat další a další.

Využívejte různých omyvatelných plastových krabiček na svačiny či obědy do práce. Na nákup mějte připravenou vlastní tašku, nejlépe bavlněnou, a díky ní si nemusíte kupovat další igelitové tašky za poplatek.

šetřenízdroj: https://pixabay.com/cs/pen%C3%ADze-financ%C3%AD-hypot%C3%A9ka-p%C5%AFj%C4%8Dka-2696229/

Mějte rezervu a spoření

Zkuste si ukládat 10-15 % z každý měsíc z vašeho platu na druhý bankovní účet a nesahat na tyto peníze. Za rok tam budete mít slušnou částku, které může sloužit jako rezerva v případě jakékoli nouze nebo jako spoření na vysněné auto či luxusní dovolenou. Existují i finanční výzvy, dík kterým můžete naspořit až 27.000 Kč. O výzvě se více dočtete např. tady.

To samé platí i u papíru. Pokud něco vytiskněte a druhá strana je prázdná, zkuste jí využít a napsat si na tuto volnou stranu nákupní seznam nebo nějakou poznámku. Tím volný papír využijete a tolik neplýtváte.

 

Jak v domácnosti šetříte vy?

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *