ruce

Program Erasmus+ není jen pro mládež

Program Erasmus+ zná určitě většina studentů středních a vysokých škol. Ale málo kdo ví, že je možné přes tento projekt vyjet do zahraničí i jako jste postarší nestudent. Většina projektů je zcela nebo zčásti financována z fondů EU, takže máte možnost něco málo ušetřit. Navíc poznáte mnoho fajn lidí z různých zemí a procvičíte si cizí jazyky. Také máte možnost se podívat do jiné země, cestovat tam a přivést si nové poznatky a zážitky.

V rámci programu Erasmu+ můžete vycestovat v několika sekcích a vybrat si váš projekt:

 

Erasmus+ v rámci středních a vysokých škol

Asi nejznámější program pro studenty denního studia středních a hlavně vysokých škol. Pokud se pro program rozhodnete a projdete přes přijímací řízení (každá domácí škola má jiné podmínky), můžete jet studovat na semestr či dva na partnerskou školu do zahraničí. Pokud splníte podmínky stanové EU (pobyt po celou dobu semestru a splnění určitého počtu kreditů), je vám přiznáno stipendium. Jednotlivé partnerské země jsou rozděleny do tabulky a dle toho obdržíte určitou částku, která by vám měla pomoci uhradit nějaké výdaje. V některých dražších zemích si tím sotva zaplatíte ubytování na kolejích, ale pokud se vydáte třeba na Balkán nebo do levnějších zemí, stipendium vám může pokrýt vše od cesty, pojištění, přes ubytování a stravu. Dost záleží, zda budete ochotni šetřit, či spíše více cestovat atd.

O programu Erasmus+ se informujte na vaší škole nebo univerzitě na zahraničním oddělení.

přátelézdroj: https://pixabay.com/cs/p%C5%99%C3%A1tel%C3%A9-holky-nejlep%C5%A1%C3%AD-kamar%C3%A1di-842580/

Evropská dobrovolná služba (EVS)

Program EVS je pro mladé lidi ve věku 18 – 30 let (není podmínka být studentem). Vše funguje tak, že si z databáze vyberete projekt, který se vám líbí. Pokud projdete přes přijímací řízení, můžete strávit 2 – 12 měsíců v zahraničí. Měli byste být schopni se domluvit v angličtině alespoň na základní úrovni. Jedná se o dobrovolnictví v nějaké organizaci (např. škola, mládežnické centrum, kancelář), kdy dostanete zdarma ubytování po celou dobu projektu + kapesné, které by vám mělo pokrýt stravu. Dále většina organizací zajišťuje i například kartu na MHD, kurzy místního jazyka zdarma, nabídku výletů a akcí i pro jiné dobrovolníky ve stejném městě atd.

Informace o projektech najdete na facebookových skupinách např. EVS – short term, EVS vacancy, Discover EVS či na webu European Youth Portal.

 

Projekty od Erasmus+

Projektů od Erasmus+ se můžou účastnit všichni od cca 18+ (horní věková hranice je stanovena už u konkrétního projektu). Mám zkušenost s projektem, kde bylo i několik starších lidí ve věku 40 – 55 let a bylo to moc fajn. Pokud již pracujete a projekt se hodí k vaší profesi, zkuste navrhnout zaměstnavateli, zda by to nemohla být vaše pracovní cesta, pár mých kamarádů takto také jelo.

Z databáze projektů si vyberete ten, co vám tématem a datem vyhovuje a čekáte, zda projdete přes přijímací řízení. Jsou tu buď projekty jakožto výměny mládeže, kterých se účastní spíše větší skupina lidí z různých zemí a vše je vedeno spíše hrou a zábavou. A potom jsou tu školení, které jsou intenzivnější v předávání znalostí, účastníků bývá spíše méně než u výměn. Hlavním komunikačním jazykem bývá angličtina, na výměny stačí většinou opravdu základy (vždy vám když tak český tým pomůže). Projekty bývají dlouhé zhruba 5 – 14 dní. Vždy je z fondů hrazeno ubytování, strava a program po celou dobu projektu, cesta vám bude proplacena později.

Více informací hledejte na webovkách Be International Brno, INEX-SDA nebo Brno Connected.

spolupráce na školenízdroj: https://pixabay.com/cs/pracovi%C5%A1t%C4%9B-t%C3%BDm-obchodn%C3%AD-jedn%C3%A1n%C3%AD-1245776/

 

Celý program Erasmus+ velmi doporučuji, zúčastnila jsem se několika projektů, a i Erasmu v rámci univerzity a vždy jsem přijela nadšená. Je to moc fajn příležitost jak pro mladé, tak i pro starší, co se chtějí stále vzdělávat a pracovat na sobě.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *