lodě na vodě

6 tipů, jak ušetřit za letní dovolenou

Čas letních prázdnin a dovolených se nám už pomalu blíží, takže je nejvyšší čas začít plánovat. Pokud ještě nemáte jasno ohledně vašich plánů na léto, tady je pár tipů, jak ušetřit několik stovek či až tisíc během vaší dovolené. Níže uvedené tipy určitě nejsou pro všechny z nás. Spíše bych řekla, že jsou pro mladší generaci, studenty a ty dobrodruhy, co jim nevadí ubrat trošku komfortu za to, že ušetří nějakou korunu k dobru. Ale jak se říká, ty nejlepší věci jsou zadarmo.

Pojďme se tedy podívat na tipy, jak se dá ušetřit za letní dovolenou:

 

1. Jeďte na vlastní pěst

Pokud chcete opravdu ušetřit až 20 % z celkové ceny dovolené, vše si zařiďte sami, bez CK. Domluvte se třeba s kamarády, vezměte auto a vyrazte. Pokud pojedete na vlastní pěst, vše si naplánujete tak, jak budete chtít. Dnes v době internetu se rozhodně se není čeho bát! Jestliže neznáte místní jazyk, nebojte, dnes ve většině míst stačí základy angličtiny nebo prostě komunikace posunky (menší tip: cizí jazyky můžete procvičit s aplikací Duolingo).

 

2. Čtěte recenze

Recenze na hotely, restaurace nebo místa k návštěvě od jiných cestovatelů pro vás mohou být klíčové. Než někam vyrazíte, rozhodně zapátrejte na internetu nebo se ptejte místních na doporučení. Skvěle vám v tomto pomůžou webové stránky jako např. TripAdvisor, Booking.com nebo aplikace Zomato.

auto pod palmamizdroj: https://pixabay.com/cs/vw-camper-volkswagen-vw-auto-336606/

 

3. Plánujte vše dopředu

Pokud byste rádi vyrazili na dovolenou a chcete ušetřit co nejvíce, vše plánujete dopředu s velkou časovou rezervou. A tip pro vás – cestovní kanceláře nabízí tzv. first minute zájezdy se slevou až 25 % (mají i různé slevy pro rodiny s dětmi). Zájezd je ale třeba koupit opravdu co nejdříve, tzn. pokud chcete např. vyrazit v prosinci už teď je nejvyšší čas vybírat. Platí pravidlo, čím dříve vyberete, tím je zájezd levnější.

 

4. Na dovolenou mimo sezonu? Proč ne!

Pokud máte radši ne úplné letní pařáky, nižší ceny a méně turistů, vycestujte na dovolenou během jara nebo podzimu. Tato období mají své kouzlo, ceny jsou mnohdy o dost nižší a navíc některé destinace jsou v tuto dobu naprosto ideální!

 

5. Ubytujte se u místních

Hotely jsou na dovolenou sice fajn, ale na druhou stranu nemáte možnost si např. uvařit vlastní jídlo, jste nuceni chodit do restaurací a utratit mnohem více. Pokud chcete ušetřit další stovky až tisíce za jídlo, co takhle si pronajmout po dobu dovolené celý byt pro sebe od místních? Můžete tudíž využívat vše, co byt nabízí od koupelny, kuchyně, balkonu a třeba i bazénu nebo sauny. Pokud vás toto zaujalo, mrkněte na Airbnb nebo couchsurfing (ubytování přímo u místních zcela zdarma) a můžete pomalu začít vybírat.

táta s dcerouzdroj: https://pixabay.com/cs/otec-dcera-beach-rodina-t%C3%A1ta-656734/

6. Využívejte místních trhů

Během dovolené využívejte možnosti místních farmářských nebo bleších trhů, kde vše stojí jen zlomek ceny, kterou byste za stejné zboží zaplatili v supermarketu o pár metrů dále. Navíc vše je čerstvé a domácí. A navíc tu obvykle panuje úžasná nezaměnitelná atmosféra.

 

+ poslední tip: hlavně se nebojte cestovat! Dnes je cestování mnohem jednodušší a dostupnější než před lety, tak proč toho nevyužít. Cestování je úžasné, otevře vám nové obzory, poznáte mnoho fajn lidí, ochutnáte novou kuchyni, budete mít nespočet zážitků a vzpomínek! Ale pozor, je to závislost – když okusíte jednou, nebudete chtít přestat 😊.

 

Jakou destinaci jste vybrali pro vaší dovolenou vy?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *