Pytel peněz

Spoření je potřeba, důvodů je mnoho

Život je komplikovaný a přináší spoustu radostí i starostí. Současná doba je postavena na peněžním majetku, za který je možné si pořídit skoro vše. Nakládání s penězi je však mnohdy komplikované, ale rozhodně bychom neměli opomíjet fázi spoření. Důvody jsou opodstatněné.

Proč vlastně spořit?

Jsou domácnosti, rodiny i jedinci, kteří žijí “pro život”. Jejích krédem není spoření, ale prožít život plnými doušky, jaké nabízí. Takoví lidé nemají problém utrácet za drané ustrojení, vybavení, trávit hodně času s přáteli na oslavách a kulturních akcích.
Takoví lidé pak ale nemají dostatek peněz v případě závažných komplikací, jako jsou například zdravotní problémy. Zadlužují se a další trable na sebe nenechají dlouho čekat …

zdroj: Pixmac
Na druhou stranu existují lidé, já mám takové prarodiče, kteří žijí skutečně šetrně; možná až moc. Projevuje se to malými náklady na provoz, například topení tuhými palivy na málo stupňů.
Takoví lidé nenavštěvují značkové obchody, minimálně chodí do pohostinných zařízení a většinu času tráví doma. Jde vlastně také o extrém, který není pro normální život nejvhodnější.

Ideální je najít nějakou hranici, od jaké spořit, případně od jaké částky. Řeknu-li si například, že chci z měsíčního platu ušetřit 3.000,- Kč a budu si je dávat stranou, je to ideální. Za rok mám našetřeno 36 tisíc Kč, které se mohou v případě nutnosti (oprava automobilu, operace v nemocnici atd.) hodit. Není to snad tak?

Investování jako forma spoření

Investovat je možné na finančních trzích, ale i například do pozemků, obrazů, zlata apod. Pro každou takovouto investici platí svá pravidla, které je NUTNÉ znát. Bez jejich znalostí se investice může snadno změnit na PRODĚLEK.

Investice nejsou, na rozdíl od spoření, mnohdy zaručeny a jištěny. Často je investice spojena s vysokým rizikem ztráty a není tedy žádána.

Některým se však daří, více než dobře, a mohou díky dobrému investování zbohatnout. Je tu však daleko více těch, kteří zkrachují; ti se do novin nedostávají a zůstávají v propadlišti dějin.

Spoření má malý výnos, ale jistý

Spořící produkty obecně nejsou nijak výnosné, neprokryjí ani inflaci, ale zmírní její dopad. Moje oblíbená Fio banka nabízí spořící účet Fio konto, které má úrok 0,4 %; peníze jsou však dostupné kdykoliv si zamanu. Termínovaný vklad s obnovou už sice nabízí 1,75 % p.a., ale pouze při uložení peněžních prostředků na dobu 5 let; při uložení na kratší období je úrok nižší.

Tyto peníze jsou jisté a pojištěny do výše 100 tisíc EUR.

Mezi spořením a investováním je kolikrát velmi tenká hranice, ale princip je stejný: “umět si uchovat nějaké peníze na horší časy či překlenutí těžkého období”. Měl by se tedy každý zamyslet, zda je spoření schopen a v adekvátní výši.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *