Desktops: více pracovních ploch ve Windows

Pracovní plocha (desktop) systému Windows je základní rozhraní, ve kterém se uživatel pohybuje. Nachází se na ní pozadí, jednotliví zástupci atd. Součástí plochy systému je i horizontální nástrojová lišta s tlačítkem Start a vším souvisejícím. Mnohdy však jedna plocha nestačí, protože potřebujeme průběžně pracovat s internetovým prohlížečem, obrázky, dokumenty, videem atd. Jak tedy tento problém řešit?

Desktops - logozdroj: Vojtěch Král

Aplikace Desktops a její instalace

Celosvětově nejpoužívanější Windows 7 nativně tuto možnost nemá, ani žádný ze starších operačních systémů společnosti Microsoft. Je tedy potřeba podívat se po nějaké doplňkové aplikaci.

Takovou je například aplikace Desktops, která je datově velice malá a nachází se přímo na doméně společnosti Microsoft. Její stažení je možné přímo ze stránky uvedené v tomto odkazu, jak ukazuje uvedený obrázek.

Stažený soubor není ničím jiným, než obyčejným ZIP archivem, se kterým si Windows bez problémů poradí.

Archiv obsahuje 2 soubory, jak je uvedeno na obrázku. My se však zajímáme hlavně o ten první, protože to je samotný program více ploch Desktops. Ten rozbalíme (nakopírujeme) na námi určené místo, mimo archiv.

Desktopszdroj: Vojtěch Král

Uvedení aplikace Desktops do provozu a práce s ní

První spuštění aplikace je doprovázeno nutností potvrzení svého souhlasu s podmínkami. Nejedá se o nic atypického, bez obav můžeme pokračovat akceptováním tohoto, jak je uvedeno na obrázku.

Desktopszdroj: Vojtěch Král

Následně se již dostaneme přímo do nastavení. Jak je z obrázku níže patrno, defaultně je vybráno, že se pomocí kombinace kláves “Alt+číslice” přepínáme mezi jednotlivými plochami. Doporučuji však zatrhnout vyznačené pole úplně dole, protože nám zaručuje, že se tato miniaturní aplikace spustí vždy po startu systému.

Desktopszdroj: Vojtěch Král

Další obrázek/screenshot už ukazuje, jak poznáme, že program Desktops běží. V nástrojovém menu vidíme čtverec, který je tvořený dalšími 4 podčtverci. To už jsou jednotlivé plochy. Vysvícená je právě ta plocha, která se aktuálně používá.

Desktopszdroj: Vojtěch Král

Mezi jednotlivými plochami se přepínáme pouhým stisknutím tlačítka myši na ikonu, případně onou klávesovou zkratkou. Jednotlivé plochy se zvětší a máme tak náhled toho, co se na dané ploše nachází.

Desktopszdroj: Vojtěch Král

Více ploch Desktops má však své omezení

Používání více ploch tímto způsobem však nijak nenahrazuje například používání více účtů. Má to svá omezení.

Tím nejzásadnějším je asi to, že nemůžeme na takovéto jiné virtuální ploše spustit aplikaci, která již běží na ploše předchozí. Týká se to například internetového prohlížeče Google Chrome, který může běžet jen v jedné instanci, byť může mít otevřeno mnoho nezávislých oken.

Dalším neduhem je také ten fakt, že jakmile provedeme úpravu například v nějakém souboru na ploše jedné, ihned se změna projeví na ploše druhé. Například když smažeme dokument.

Závěr a mé zhodnocení

Pokud však chceme na jedné takovéto ploše Desktops provozovat grafické práce, na jiné práce s textovým procesorem, na jiné prohlížet internet atd., tato aplikace je pro vás jako stvořená.

Já ji používám velice rád, protože mi nahrazuje absenci více monitorů a významně tak zjednodušuje práci i zábavu.

Na druhou stranu, mohla by být každá takováto virtuální plocha ještě více nezávislá, jako to umožňují operační systémy řady Linux již delší dobu.

Mé hodnocení = 4/5

Aplikace Desktops je ke stažení ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *