Virus vs. Spyware: jaký je v nich rozdíl?

Když se řekne VIRUS/VIR, každý i méně znalý v počítačové problematice ví, že se jedná o škodlivý program, kód. Když se řekne SPYWARE, už je to trochu jiné slovíčko, ale také povětšinou víme, že se jedná o něco škodlivého. Jaký je však mezi nimi rozdíl a který z těchto dvou kategorií nežádoucích prvků je pro nás nebezpečnější?

VIR je škodlivý kód, který se vnoří do počítače a zde provádí škodlivou činnost. Narušuje běh programů, mění soubory, maže data atd. Je určen k tomu, aby ničil a škodil.

SPYWARE pracuje na jiné bází. Jeho primárním úkolem je špehovat a ukládat informace z činností, které uživatel na počítači provádí. Ty pak dokonce může přes internet zasílat pryč, kde mohou být zneužitelná. Spyware může například zjistit, jakým přihlasovacím jménem a heslem se uživatel hlásí do své e-mailové schránky, a tyto data pak následně zneužít.

Viry se většinou šíří přes nelegálně nabyté programy, cracky a podobné počiny, kdežto Spyware se do počítače dostává například instalací relativně bezpečného programu. Spyware se navíc umí velmi dobře ukrývat za relativně bezpečnými a prospěšnými prvky, jeho zjištění a odstranění tedy nebývá nic snadného.

A jak by jste na závěr odpověděli na otázku, který z těchto dvou škodlivostí je pro vás nebezpečnější?