Můj přechod na Linux

Jako mladý (hodně mladý) jsem začínal na stolním počítači IBM XT, přičemž jsem se seznamoval s operačním systémem MS-DOS. V té době totiž nebylo nic rozumného adekvátního, navíc s příslibem do budoucna.

Až později jsem se seznámil se systémem Windows 95, který byl pro mě mnaprosto průlomový a mám na něj ty nejlepší vzpomínky. Jak však plyne čas, svět se vyvíjí a ICT s ním. Avšak já nejsem zcela spokojený s vývojem společnosti Microsoft. Operační systémy řady Windows jsou čím dál více uhlazanější a líbivější, ztráceji však na efektivitě. S každou novou verzí se zvyšují nároky na počítačové železo a funkčnost se ztenčuje. Je opravdu cílem společnosti Microsoft změnit primární systém počítačů na barevnou hračku?

windows8zdroj: Stahnu.cz

Mojé éra zábavy a počítačových her už před mnoha lety skončila. Nyní nekoukám na herní výkon, ale především na onu zmíněnou efektivitu. A právě tu mi přináši operační systému Linux, resp. jeho distribuce Linux Mint.

Jeho hlavní předností je podobnost již uvedenému komerčního systému ze stáje Microsoftu při zachování si všech předností OS Linux. Je podstatně méně náročný, veškeré běžně užívané programy (internetový prohlížeč, kancelářský balík, multimediální přehrávač atd.) běhají rychleji a při tužbě odreagovat se na chvíli u nějaké hry poslouží také.

Jeho cena (zdarma) je také velice příjemným aspektem. Nemusím řešit nějaký aktivační klíč apod. Prostě nainstaluji a vše funguje.

Není to ale tak, že bych se od Windowsů odstřihl úplně, to určitě ne. Některé programy totiž fungují právě a jen pod opperačním systémem továrny Microsoft. Zakoupený operační systém Windows 7 mám na vedlejší koleji a při startu PC si vždy mohu vybrat. Cca 90 % času však trávím na Linuxu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *