Monitorování sítě ve Windows

Mít přehled o lokální síti a všech zařízení v ní připojených je základní předpoklad práce každého správce.

Běžnému uživateli PC, který je připojen třeba jen do malé domácí sítě, se však možnost prohledání sítě hodí také, protože pokud má například nějaké bezdrátové zařízení (notebook, tiskárna apod.) a nezná jeho síťovou (IP) adresu, mnohdy se k němu nedokáže připojit.

Trocha laické teorie

Každá místní počítačová síť disponuje minimálně jedním aktivním prvkem, například AP (Access Point), které je připojeno do sítě pomocí IP adresy. Tato “krabička” většinou podle nastavení přiděluje okolním koncovým zařízením (notebook, tiskárna, mobilní telefon atd.) další síťové IP adresy. Ty jsou tzv. lokální.

Takováto aktivní zařízení pak jsou většinou nastaveny tak, že IP adresu přidělují automaticky, dle nastaveného rozsahu, takže jakmile připojíme např. notebook, tiskárnu, 2 mobilní telefony a 1 tablet ke stejné místní síti, asi určitě ztratíme přehled o adresách, které každému zařízení bylo přiděleno. A pokud to nedokážeme přímo na zařízení zjistit, je potřeba sáhnout po nějakém nástroji, který je dokáže zjistit a vypsat.

síťzdroj: neznámý

 

Skvělý nástroj skenování sítě

Lokální síť a její aktivní připojená zařízení je možné “proskenovat” z libovolného počítače v ní připojenému.

K tomuto úkonu se skvěle hodí program společnosti SoftPerfect Research příhodného názvu Network Scanner. Ten je totiž ke stažení a používání zcela zdarma a funguje pod operačními systémy od řady 2000 až po Windows 7 včetně.

Program je rozdělen na 2 verze, jedna pro 64-bitový operační systém a jedna pro 32-bitový operační systém.

Jak určit, kterým disponujeme a který je tedy pro nás ten vhodný, jsme uvedli ZDE

 

Praktické použití

Nejdříve si musíme identifikovat svůj rámec IP adres, který budeme diagnostikovat. Pokud bychom totiž chtěli skenovat veškeré IP adresy, které jsou možné, celý proces by trval mnoho hodin.

Například zadáním příkazu “ipconfig” v příkazovém řádku však ihned vidíme síťovou adresu používaného zařízení a tedy i rozsah, ve kterém budeme prohledávat.

použití příkazu IPCONFIGzdroj: Vojtěch Král

Pak již jen spustíme program SoftPerfect Network Scanner a zadáme požadované rozmezí. Na konci počátečního rozsahu bychom vždy měli zadávat nejmenší hodnotu, číslici 1, a na konci rozmezí hodnotu poslední, totiž 255. První tři kolonky vyplníme stejnými hodnotami, které nám vypsal příkaz “ipconfig”.

Klikneme na tlačítko “Start Scanning” a vyčkáme, dokud proces neskončí. Ten zabere, v tomto případě, jen několik minut.

výsledek skenování sítězdroj: Vojtěch Král

Na výše uvedeném obrázku už pak vidíme výsledek, který jsme takovýmto monitoringem získaly.

Navíc zde vidíme i MAC identifikační adresy jednotlivých zařízení, jejich názvy v síti či dobu odezvy k tomuto zařízení.

Těmi hlavními prvky však jsou jejich IP adresy a sdílené složky, protože aplikace SoftPerfect Network Scanner dokáže “vidět” a vypsat nejen všechna viditelná sdílená místa a zařízení, ale také ty skryté, mají u sebe symbol dolaru ($).

skryté položkyzdroj: Vojtěch Král

Na každou položku navíc můžeme kliknout pravým tlačítkem myši, aby se nám zobrazila nabídka doplňujících funkcí, které lze provést.

Položku tak můžeme otevřít funkcí “Explore”, samotnou IP adresu zařízení můžeme otevřít například v internetovém prohlížeči (HTTP) a další možnosti.

použití pravého tlačítka na IP adresuzdroj: Vojtěch Král

Jazyk programu je bohužel v anglickém jazyce, ale věřím, že to nikomu vadit nebude.

 

Co na závěr?

Na závěr bych jen chtěl shrnout, že SoftPerfect Network Scanner je skutečně skvělý program, který sice má svou konkurenci (například program Advanced IP Scanner, o kterém bylo psáno ZDE), ale ode mě dostává plné hodnocení, protože je jednoduchý, nenáročný na počítačové vybavení, rychlý a plně funkční. Co víc si přát?

Program SoftPerfect Network Scanner je ke stažení ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *