CCleaner: údržba na prvním místě

<img alt="CCleaner" src="https://www.cesky-internet.cz/wp-content/uploads/2011/08/ccleaner-logo dig this.gif” style=”width: 100px; height: 100px; float: left; margin: 5px;” />Počítače během svého provozu trpí „drobnými“ neduhy. Ukládají se do nich přebytečná data a zaplňují se registry nežádoucím a zbytečným obsahem. Čistit takovýto datový a systémový prostor manuálně je takřka nemožné, navíc se jedná o oblast velmi háklivou na jakékoliv změny. Jak tedy bezpečně vyčistit své PC a udržovat ho ve funkčním, rychlém a spolehlivém stavu?

Piriform má odpověď

Odpověď na otázky ohledně správného čištění a optimalizace PC má britská společnost Piriform. Ta bylo založena teprve nedávno, v roce 2004, ale do současné doby už má několik pěkných „zářezů“. Těmi jsou aplikace převážně pro operační systém MS Windows. Běžní domácí uživatelé se tak mohou relativně běžně setkat s některými softwarovými počiny této společnosti. Pro nekomerční použití jsou totiž dostupné zdarma.

CCleaner - čištěnízdroj: Vojtěch Král
V portfoliu nalezneme tyto počiny:

  • CCleaner — čistění PC
  • Defraggler — defragmentace disků
  • Recuva — obnovování smazaných souborů
  • Speccy — přehledný výpis informací o PC

Jednoduché, ale velmi efektivní

Program CCleaner prošel už poměrně obsáhlým vývojem (nyní je počítá ve verzi 3.x) a jeho nové aktualizace se objevují poměrně často.
Práce s ním je velmi jednoduchá, navíc je velmi běžně dostupný v české jazykové mutaci, takže práce s ním nečiní žádné obtíže. Dokonce nemusíme ani nic nastavovat, vše potřebné už je přednastaveno ihned po instalaci, takže se můžeme rovnou pustit do čištění.

CCleaner - nastavenízdroj: Vojtěch Král
V levém nástrojovém menu se nachází veškeré potřebné položky. Čistič se postará o souborové vyčištění disku počítače, přičemž si bere „na paškál“ především dočasné a nepotřebné soubory internetu, zbytečná uložená data systému Windows, nepotřebná hlášení chyb apod. Položka Registry se zase stará o chybné zápisy v registrech a jejich čištění. Nástroje je záložka dalších podpůrných podaplikací, díky nim zase je možné upravit aplikace spuštěné při startu systému, odinstalovat programy ze systému atd. Poslední oddíl Možnosti už je spíše jen pro zajímavost k nahlédnutí.

Zálohy jsou nutné!

Tento odstavec se ani tak netýká funkci Čističe, jako funkce čištění registrů. Může se totiž náhodou stát, že CCleaner omylem smaže registr, který je zbytečný a nepotřebný, ale pro běh právě vašeho počítače je nutný.
Proto před každým čištění registrů CCleaner položí otázku, zda chcete udělat zálohu registru. Její vytvoření trvá skutečně jen vteřinku a může zachránit systém. Proč ho tedy neudělat?

Je ale nutné podotknout, že se tato „chyba“ objeví jen skutečně výjimečně.

Závěrečné zhodnocení

CCleaner je skutečně výtečný a precizně udělaný produkt, který může být celé společnosti jedině chloubou. Pro uživatelův počítač je počinem skvělým, který nejen dokáže vyčistit disk a najít tak volné místo, ale i zrychlit celý chod systému.