Linuxové distribuce hezky pohromadě

Na rozdíl od operačních systémů řady Windows, kterých je několik-málo kusů, verzí Linuxu existuje mnoho a přitom všechny mají velmi podobný základ. Liší se však svým vzhledem, některými možnostmi a funkcemi, podporou.
Vyznat se v nich je mnohdy velmi obtížné, ale pokud patříme mezi nenáročné a spíše běžné uživatele, určitě bude stačit, pokud sáhneme po nějaké rozšířené distribuci. Jak ale poznáme, která to je?

 

DistroWatch.com – základní představení

Možností je hned několik, ale pokud pomineme, že budeme věřit “známému” či nějakému reklamnímu/PR článku, výběr se nám silně ztenčí. Kam se tedy podívat?
Na tuto otázku bychom měli hledat odpověď na internetu, konkrétně na stránce DistroWatch.com, která je sice v anglickém jazyce, ale poskytuje vše, co potřebujeme. Obsahuje širokou databázi různých linuxových distribucí (několik stovek) včetně popisů, odkazů ke stačí a dalších doplňujících informací.

Linux Mint 14 RCzdroj: Vojtěch Král

Stačí si jen vybrat.

 

Statistiky používanosti, Linux Mint vede

Důležitým faktorem, a zřejmě tím nejdůležitějším, je možnost sledování oblíbenosti a používanosti jednotlivých distribucí. Tyto statistiky se nachází v pravém bočním panelu (vždy jen jeden sloupec), nebo můžeme snadno přejít na vícesloupcové zobrazení TÍMTO odkazem.
Výsledek bude vypadat tak, jako na níže uloženém obrázku:

statistiky používanosti linuxových distribucízdroj: Vojtěch Král

Dle uvedených hodnot vidíme, že na prvním místě suverénně vede OS Linux Mint, který je svým vzhledem a pojetím asi nejblíže podobný OS Windows. Tudíž je přechod asi nejméně bolestivý.

Konec konců, co se týká distribuce Linux Mint Cinnamon, na tomto portálu už na něj vyšla i krátká recenze. Přečíst si ji můžete ZDE.

 

Co na závěr?

Závěrem asi není co dodat. Pokud se vám nelíbí politika společnosti Microsoft, cena OS Windows, případně máte-li své další důvody, nic a nikdo vám nebrání přejít na OS řady Linux. A portál DistroWatch.com by mohl být právě tím požadovaným rozcestníkem, který pomůže s výběrem distribuce a poskytnemnohé další informace.

Odkaz na databázi linuxových distribucí DistroWatch.com naleznete ZDE

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *