Aktualizujeme OS Linux

Aktualizace jsou důležité z hlediska bezpečnosti a funkčnosti. Měli bychom jim tedy věnovat náležitou pozornost a provádět je poctivě a pravidelně.

V dnešním návodu se tedy podíváme, jak takové aktualizace provádět u OS řady Linux.
 

Aktualizujeme z příkazového řádku

Pokud náš operační systém nedisponuje grafickou nástavbu, základní ovládání Linuxu je z příkazového řádku, používáme dvou základních příkazů:

sudo apt-get update

a

sudo apt-get upgrade

Zápis “sudo” nám zajistí, že aktualizace provádíme jako správce, root. Po zadání příkazu budeme tedy muset potvrdit, že máme požadovaná práva zadáním hesla.

Příkaz “apt-get update” slouží k povýšení databáze dostupných aktualizací na poslední verzi a příkaz “apt-get upgrade” už provádí samotnou aktualizaci. Je tedy potřeba je spustit právě v tomto pořadí.

apt-get upgradezdroj: Vojtěch Král

 

Aktualizujeme z okenního grafického rozhraní

Operační systémy Linux určené pro desktopové užívání, pro běžné uživatele, obsahují grafickou nástavbu, která se mnohdy více či méně podobá OS řady Windows.

V tomto případě nemusíme používat příkazový řádek, jako je uvedeno výše, i když je tato varianta určitě nejrychlejší, ale můžeme použít přímo vloženou funkci. Ta se obvykle nachází v sekci Administrace – Správce aktualizací.

Správce aktualizacízdroj: Vojtěch Král

Zde nejdříve tlačítkem “Obnovitnačteme poslední databázi aktualizací, a následně zvolíme “Instalovat aktualizace”, pro jejich stažení a integraci do systému.

Okno tohoto Správce aktualizací se většinou liší u každé distribuce, princip a ovládání však zůstává stále stejné.
 

Závěr

Aktualizací u Linuxu se nemusíme bát. Ještě se mi nikdy nestalo, že by nějaká takováto aktualizace nějak negativně ovlivnila běh systému.

Potřebné je však aktualizovat často, pro “vychytání všech much” a pro dosažení plně funkčního Linuxu.

U serverů to navíc platí dvojnásob!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *