Total Commander: ideální souborový správce?

Total Commander (TC) je zřejmě nejrozšířenější a nejznámější souborový správce, který se se svým dvou-okenním pojetím rozhodně nenechal vytlačit moderním pojetím OS řady Windows. Je však ideálním výtvorem pro každého?
 

Okénko do historie

Total Commander má za sebou několikaletou historii, včetně změny svého názvu. Původně se totiž jednalo o Windows Commander, který byl určen pro práci se stařičkým OS Windows 3.1.

Windows 3.1zdroj: VBForums

zdroj: VBForums

Ten se nadále rozvíjel a v roce 2002 udělal onu změnu názvu, z Windows Commander na Total Commander.
 

Současné modro-bílé pojetí

Do nynější doby zůstaly takřka veškeré principy zachovány. Stále se pohybujeme v okně tvořeném dvěma panely, z nichž každý může představovat jiné místo v počítači. Může to tedy být souborový adresář pevného disku, ale třeba také souborový obsah CD/DVD disku atd.

Dokonce se přes něj můžeme dostat do lokální sítě a díky integrovanému FTP klientovi bývá často využíván pro vzdálenou správu dat.

Díky panelovému pojetí můžeme snadno provádět základní operace se soubory, jako je například kopírování, přesouvání, přejmenování, mazání. Jednoduché ovládání a systémová nenáročnost z něj dělá takřka ideální aplikaci pro práci se soubory, adresáři i dalšími daty.

Total Commander - kopírovánízdroj: Vojtěch Král

zdroj: Vojtěch Král

 

Total Commander není jediný

TC není jediný svého druhu, co se týká oblasti souborových manažerů. Takovýchto dvou-okenních správců existuje poměrně hodně a pokud si je alespoň trochu porovnáme, zjistíme, že si právě popisovaný správce nevede nejlépe.

Jeho hlavní a asi nejpodstatnější nevýhodou je cena, protože Total Commander není zdarma a zaplatit 700,- Kč za “obyčejného” správce souborů je určitě hodně.

Unreal Commander - alternativa k TCzdroj: Vojtěch Král

zdroj: Vojtěch Král

 

Zdravá konkurence tu je

Pokud však otevřeme oči a trochu se rozhlédneme, určitě si všimneme některých alternativních počinů, které pracují na stejném principu, akorát mají třeba trochu jiný vzhled. A na naprostou většinu úkonů bohatě stačí, některé dokonce zvládají lépe.

Jsou to třeba FreeCommander, Unreal Commander nebo My Commander, které je opravdu možné stáhnout a používat zcela zdarma bez omezujících a opravných informací o nákupu atd.

Tak proč tedy používat Total Commander a “vyhazovat peníze oknem”, když můžeme mít stejnou kvalitu za nulovou cenu?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *