Šetříme místo na disku: komprimujeme

Datový prostor NENÍ neomezený a tak s ním musíme podle toho nakládat. Sice můžeme neustále rozšiřovat množství pevných disků o větší kapacitě, ale to je pro mnohé nákladná operace.

Naštěstí existují zdarma možnosti, jak množství dat redukovat. Vítejte ve světě kompresních algoritmů, archívů a nakládání s nimi.

 

Stručný úvod

Pojem “algoritmus” by se dal označit jako postup řešící daný problém. A v tomto článku je tedy problém jasný, zmenšit objem výpočetních dat a šetřit místo na disku. Mluvíme tedy o tzv. kompresním algoritmu.

Na základě toho vzniklo několik aplikací, které se nazývají archivačními programy a používáme je k balení a rozbalování souborů.

V současné době to jsou například WinRAR, WinZip, 7-Zip, IZArc atd.

 

Co komprimovat?

Komprimovat a archivovat můžeme snad jakýkoliv datový soubor. Mnohdy to však není zrovna žádoucí a potřebné.

V první řadě bychom neměli komprimovat systémové a další důležité soubory, na kterých spočívá samotné fungování OS. Můžeme tak totiž způsobit silné zpomalení celé sestavy nebo dokonce její nefunkčnost!

Dále je naprosto zbytečné a nevhodné komprimování již zabalených dat. Nic na tom totiž nezískáme, neušetříme.

A to také platí u videí, hudebních formátů, obrázků atd. Například MP3 jsou samy o sobě již zkomprimovaná data.

MP3zdroj: Vojtěch Král

 

Vhodné datové soubory pro komprimace jsou textové soubory a další obdobné výtvory. Jejich kompresí totiž můžeme získat soubory o velikosti menší jak ¼.

 

Nic není zadarmo…

Získání samotné aplikace, díky které můžeme balit a rozbalovat soubory, nemusí být hned spojeno s penězi. Například 7-Zip a mnoho dalších obdobných počinů je možné z internetu stáhnout, a následně používat, zcela zdarma. V čem je tedy nevýhoda, je tu vůbec nějaká?

Negativní stránku komprimace skutečně má, i když se v mnoha případech nejedná o nic závažného.

Jde o to, že komprimovaná data není možné přímo v archívu upravovat. Dotyčný soubor musí být nejdříve vyjmut, rozbalen, a teprve poté je možné s ním pracovat. Po dokončení ho opět můžeme zabalit na své místo.

A to je prostě práce navíc, která stojí čas i nějaký ten výpočetní výkon.

 

Jedna výhoda na závěr

Na samotný závěr je potřeba zmínit ještě jednu výhodu, pro kterou se komprimace používá.

 

Jedná se o možnost sbalení více souborů do jednoho. Pokud například máme 180 fotek z dovolené a chceme je zaslat svému kamarádovi, proč posílat jako přílohu 180 souborů, když můžeme zaslat jen jeden, ten zabalený?

Tímto tedy končím dnešní veskrze obecný článek na téma “Šetříme místo na disku – komprimujeme”. Mnozí z vás asi čekali nějaké porovnání a popisování jednotlivých archivačních programů, ale k tomu bohužel nedošlo.

Nemusíte však zoufat, texty ohledně jednotlivých archivačních aplikací na sebe určitě nenechají dlouho čekat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *