SkullTag: legendární Doom 2 ve skvělé formě

Prostě skvělá zpráva, Doom 2 je stále ve formě i v roce 2012! Chopte se proto své BFG a běžte ukázat všem příšerám z pekla, že stále dokážete dělat pořádek tak, jak jste se to naučili už před mnoha lety. Boj se zlem nikdy nekončí!

 

Zavzpomínáme si, ano?

Už je to skutečně dlouho, kdy hráči z celého světa spatřili revoluční hru Doom z dílny ID Software, psal se rok 1993. Ale jeho úspěch byl tak obrovský, že se hned v roce následujícím zrodilo pokračování s nečekaným názvem Doom 2. Spíše ten se pak zapsal do srdcí mnoha nejen notorických hráčů z celého světa.

DOOM IIzdroj: Wikipedia

Celý princip hry by se dal shrnout do jediného: “Zabij, co se hýbe”. Doom nikdy neoplýval nějakou potřebou logického uvažování a řešení hádanek, toto vše bylo nahrazeno čistou akcí. Někomu se sice může zdát “bezmyšlenková” střelba a řezání nepřátel jako příšerná nuda, ale jako odreagování to poslouží skutečně výtečně a těch nepřátel je skutečně obrovský počet.

A vezmeme-li v potaz také ten fakt, že mluvíme o hře, která je takřka 20 let stará a pořád se hraje, je to skutečně rekord. Na svou dobu, 90. léta minulého století, Doom také znamenal obrovský pokrok v žánru FPS viděné z pohledu první osoby.

DOOM II - titulní obrazovkazdroj: Vojtěch Král

Doom 3 z roku 2004 se sice stal hodnotným nástupcem, ale už zdaleka se mu nepovedlo zkomponovat všechny své aspekty do tak dech-beroucího díla, jako byl klasický Doom 2.

A co čtvrtý díl? Ten byl v roce 2008 ohlášen, ale určitě si ještě nějaký čas počkáme, než budeme moci opět zlikvidovat bezpočet pekelných přisluhovačů.

 

Kompatibilita a multiplayer

20 let věku nemůže přece zůstat jen tak bez poskvrny. A vlastně u celého IT to platí dokonce hned několikrát.

Mezitím, co byly původní 2 verze Dooma naprogramovány pro běh na v té době běžný operační systém MS-DOS, dnes už čítáme několikátou řadu MS Windows či jiné alternativní systémy.

Staré Windows logozdroj: Microsoft Windows

Objevuje se proto první problém, nekompatibilita se současnými systémy. Naštěstí je základna fanoušků tak obrovská, že vzniklo několik úspěšných projektů, díky kterým je možné celou tuto legendární hru oživit včetně všech aspektů a nepřátel. Navíc si můžeme celý zážitek zpříjemnit vylepšenou 3D grafikou, novými a lepšími efekty, stíny atd.

A tím už se pomalu a jistě dostáváme k projektu SkullTag, ale ještě bychom si měli něco říct o multiplayeru, ano? Ten byl postaven na základu klient-klient a určitě si mnozí z nás vzpomeneme, jak jsme tahali sériové COM kabely nebo případně koaxiální sítě.

Této době však již odzvonilo a naprostá většina počinů se řeší metodou server-klient. Doom tedy nezůstal výjimkou a nyní ho lze hrát zcela bez problémů na celosvětové síti internetu, stačí jen vědět, jakého klienta používat a jak se na herní servery připojit.

SkullTag - Doomseeker hledající herní serveryzdroj: Vojtěch Král

 

SkullTag je pro Doom jako stvořený

Nyní se konečně dostáváme k v nadpisu avizovaném projektu/počinu. SkullTag je tedy Doom port, díky němuž je možné zahrát si tuto klasiku a budeme potřebovat pouze originální WAD soubor.

Obrovskými výhodami je v tomto případě plná podpora nejnovějších operačních systémů, starší jsou samozřejmostí, další možnosti nastavení hry (skákání, skrčování, změna vzhledu apod.), ale třeba i onen zmíněný multiplayer, který je možné provozovat až ve 32 hráčích! A Doom server může založit kdokoliv, kdo se na to cítí a má připojení.

Jak vypadá seznam serverů a her, to bylo vidět už na předchozím obrázku. Připojit se k nim však můžeme jen za předpokladu, že vlastníme originální WAD soubor daného typu. Že nebudeme mít právě hranou mapu nám nevadí, SkullTag se automatický připojí k přednastaveným serverům a danou mapu stáhne. Úspěšnost této činnosti bývá kolem 90%.

SkullTag - hrazdroj: Vojtěch Král

Někoho možná překvapí počet herních módů, které jsou v případě SkullTagu dostupné, takže si uděláme krátký výčet těch nejdůležitějších, ano?

 

  1. Cooperative – Obyčejné kooperativní hraní mariňáků proti nestvůrám.

  2. Deathmatch – Souboj hráčů mezi sebou, také známý princip.

  3. CTF (Capture the Flag) – Pro Doom novinka, získávání vlajek soupeře a týmové hraní.

  4. Invasion – Vzdorování několika příchozích vln nepřátel.

 

Já sám se musím přiznat, že mým nejoblíbenějším módem je právě naposledy zmíněná invaze. Jde prostě o čistou likvidaci počítačem řízených protivníků, kteří se počítají v řádu stovek. Na odreagování asi nejlepší a samozřejmě, že se hraje primárně ve více hráčích.

SkullTag - Invasion hrazdroj: Vojtěch Král

 

Závěrečné shrnutí aneb “SkullTag – zpátky do pekla!”

Konečně tu tedy máme počin, který doslova “oživuje” legendu a přináší jí nové možnosti a funkce, které ji řadí mezi hrané a žádané tituly. Perfektní kompatibilita a funkční multiplayer jsou jasným lákadlem, kterému jsem ani já neodolal.

Navíc se ve hře neobjevují jen klasická monstra, ale také jejich zajímavé variace a nové útoky, které občas dokáží skutečně zavařit.

A pokud jsme u těch variací, nesmím opomenout zmínit, že v rámci aplikace SkullTag je možné hrát mimo Dooma i méně známé Heretic a Hexen. I to bezpochyby ocení nejen spousta fanoušků a nadšenců.

Já tedy rozhodně nemíním udělit jiné hodnocení, než je plný počet bodů, 5 z 5. Někdo to může vidět zcela opačně, ale pokud se prokousal až sem a ví, o čem je řeč, musí mi alespoň z části dát za pravdu. Konec konců, proč si to každý nevyzkouší sám?

 

SkullTag je ke stažení ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *