Na měření teplot v počítači je SpeedFan nejlepší

Dnešní článek začíná poměrně odvážně, když tvrdíme, že je něco “nejlepší”. Takový počin může být vždy jen jeden a právě jsme toto místo přiřadili programu SpeedFan. Co nás k tomu vedlo a proč jsme se rozhodli právě pro tento produkt, o tom si povíme na dalších řádcích.

 

Logo větráku je příhodné

Jak jste si zajisté na titulní straně tohoto portálu všimli, SpeedFan má ve svém logu větrák. A není zde jen tak bezdůvodně, skvěle se hodí pro činnosti, které provádí, o které se stará a řídí. Jeho nástroji jsou chladící a větrací zařízení uložená ve skříni počítače.

Ventilátor skřínězdroj: neznámý

Bez těchto komponent nemůže naprostá většina počítačů existovat, přehřály by se a poškodily by se. Je tedy důležité na toto vybavení dávat pozor a instalovat ho dle návodů a doporučených postupů.

Na druhou stranu, přílišné větrání a chlazení vašeho elektronického miláčka také není nic dobrého. Nejen, že velký větrák zabírá místo ve skříni celého počítače a spotřebovává velké množství elektrické energie, ale bývá i příliš hlučný. Navíc se už kolikrát stalo, mě osobně samozřejmě také, že již sestavený počítač s masivním chladičem na procesoru nevydržel přepravu nejmenovanou transportní společností a během otřesů za jízdy vylomil ono jádro celého počítače ze základní desky. Nenávratně tak poškodil procesor i další komponenty.

 

Sledování teploty, regulace otáček i další funkce

Vrátíme-li se tedy k programu SpeedFan, nejdříve je dobré uvést, že se nejedná o komerční nástroj, který by byl dostupný jen IT firmám a lidem pracujícím s výpočetní technikou. Jedná se o FREEWARE, tedy o zdarma a volně šiřitelný prvek.

SpeedFan - titulní obrazovkazdroj: Vojtěch Král

Jak jsme si mohli na screenshotu titulní obrazovky programu všimnout, aplikace obsahuje relativně jednoduchý a přehledný design. Vše důležité vidíme na první pohled.

Na začátku nás bezpochyby zaujme tabulka využití jednotlivých procesorů, více-jádrové zde mají více křivek.

Hned pod ní vlevo už vidíme rychlosti jednotlivých zapojených chladičů, v mém případě se jedná pouze o procesorový.

V pravém středu už ale vidíme zřejmě nejdůležitější hodnoty, které zde můžeme sledovat. Jedná se o teploty, které v součinnosti se základní deskou a dalšími teplotními čidly naměříme. Jsou zde teploty na procesoru, na pevném disku, na základní desce atd.

SpeedFan - teplotyzdroj: Vojtěch Král

Dole už se pak jen nachází hodnoty napětí v počítači + další základní informace.

 

Další užitečné funkce

Posunujeme-li se po záložkách směrem vpravo, hned první se jmenovkou Clock může upoutat naši pozornost. Jedná se o jednoduchý nástroj, který umí přetaktovat procesor podle potřeby a vytížení.

Bohužel je zde dostupný jen malý počet základních desek a taktovat s nastavením pro jiný HW kus může být přímá cesta do křemíkového pekla. NAPROSTO NEDOPORUČUJI!

SpeedFan - taktovánízdroj: Vojtěch Král

Další položky Info, Exotics a Charts mají informativní charakter, takže se zde jenom dočtete něco málo informací, které zde jsou dostupné. Nic neobvyklého.

Položka Charts je tak trochu výjimkou, protože se pod ní skrývá nástroj grafu teploty (případně rychlosti otáček) zvolených položek. Je však potřeba vždy po spuštění (restartování) PC jej znovu zapnout, není zapínán automaticky.

Záložku S.M.A.R.T jsem přeskočil úmyslně, protože jako jediná další poskytuje službu, která je relativně významně použitelná. Jde totiž o monitorovací nástroj, který skrze firmware sleduje jisté parametry pevného disku a může tak uživateli hlásit odcházející datové úložiště. Uživatel tak má možnost včas rozpoznat, kdy je potřeba výměny dotyčného HDD a zabránit tak ztrátě dat.

SpeedFan - S.M.A.R.T.zdroj: Vojtěch Král

 

Monitorovací nástroj k pohledání

Pokud jste pozorně četli, musí být snad každému jasné, že máme co do činění s FREEWARE počinem, který dokáže hlídat nejen naše uložená data, ale především monitorovat a termoregulovat celou činnost PC. Hned si tak můžeme všimnout přehřívajícího se procesoru nebo špatně fungujícího chladiče.

Kdokoliv mi může namítnout, že takřka každá základní deska má své vlastní integrované nástroje na regulaci otáček ventilátorů a sledování systému, tak proč používat nějaký další software?

Já s tímto souhlasím, ale na druhou stranu musím říci, že SpeedFan je mnohdy výrazně méně náročný na celý běh OS a je kompatibilní snad se všemi základními deskami a PC stanicemi se systémem společnosti Microsoft. Navíc nabízí některé výše uvedené možnosti navíc.

Já osobně SpeedFan nainstalovaný samozřejmě mám a používám ho nejen u sebe, ale i u všech PC, se kterými se setkám a které mám ve správě. Jsem s jeho činností naprosto spokojen a mohu ho doporučit každému, kdo chce mít přehled o teplotách a dění ve svém počítači.

 

SpeedFan získáte ZDARMA například ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *