LibreOffice: konečně svobodný kancelářský balík?

Kancelářských balíků, které by opravdu stály za to, je pomálu. Tím hlavním, nejznámějším a také nejpoužívanějším je počin ze stáje Microsoft, totiž Microsoft Office. Nějakou jeho verzi používá snad každá firma, která chce něco znamenat a znamená. Obvykle nejde o nijak drahou záležitost, v řádech několika tisíců Kč. Studenti pak mají ještě výhody označených studentských verzí, které je možné získat za skutečně výhodných podmínek a celkem bez problémů.

Něco na úvod…

Existuje ale i řada fyzických i právnických osob, které mohou mít finanční problémy, nepotřebují “vyhazovat” několik tisíc Kč, nevěří produktům společnosti Microsoft atd. Ti všichni však nemusí doufat a zoufat. Existují totiž i kancelářské počiny, které jsou totiž vyvíjeny zcela zdarma a bez nároku na jakoukoliv finanční odměnu, vyjma doprovolnýých darů samozřejmě.

zdroj: Vojtěch Král
Takovýmto příkladem je kancelářský balík určený primárně pro operační systémy Linux, které jsou, oproti OS Windows, dostupné také zcela zdarma pro libovolné užití. Tím balíkem je OpenOffice.org (OO). Ten spatřil světlo světa už v roce 2002 a od té doby se ho naučilo používat spousta jene Linuxových uživatelů. Pro MS Windows je bez problémů a zdarma dostupný.
Během jeho existence však došlo k několika změnám vlastníka. Primárně byl vyvíjen svobodnou komunitou vývojářů od Sun Microsystems. Od ní se však značka OpenOffice.org dostala k jinému majiteli, tentokrát už komerčnímu Oracle Corporation, která s tímto systémem původně měla své koreční zájmy. Pro OO to vypadalo špatně, protože hrozilo, že se vlivem ziskové společnosti možnosti značně omezí a OO tedy přestane být pro nefiremní a neplatící klientelu zajímavý.
V tom okamžiku se však část vývojářů tohoto svobodného software oddělila a založila skupinu oficiálního názvu New Document Foundation, píše se druhá polovina roku 2010. Ta využila základu již dřívějšího kancelářského systému a vytvořila nyní hojně využívaný a podporovaný LibreOffice (LO).

zdroj: Vojtěch Král

Co tedy očekávat?

Ten si tedy od svého “sorozence” bere vše dobré a vytváří se tak kancelářský balík určený pro všechnu firemní i nefiremní klientelu, který je dostupný zcela zdarma, je šířen pod licencí GNU LGPL. Ve svém základu obsahuje vše potřebné, textový editor, tabulkový editor, nástroj pro tvorbu prezentací, databázový program, vektorový kreslící program, a matematický modul. Vše plně funkční a využitelné jakkoliv dle představ a požadavků správce.

Shrnutí

Leckdo mu může vytknout jeho vzhled, který je u “mateřského” MS Office skončil u verze 2000, ale spousta lidí je na něho zvyklá a nečiní nikomu obtíže. A snad není problém si ho z internetu stáhnout a vyzkoušet. Český jazyk je zde samozřejmě podporován.

LibreOffice je ke stažení ZDE