Linux Mint Cinnamon: přitažlivá verze nejen pro začátečníky

Linuxových distribucí a jejich desktopových rozhraní nalezneme po celém internetu skutečně obrovský počet. Vždyť si může i každý zkušený uživatel nakonfigurovat tento OS přesně podle svých představ.

Dnes se však krátce podíváme na jednu distribuci, která je ve světě relativně mladým a nadějným počinem.

 

Co říci na úvod?

Operační systém Linux je pro mnohé tzv. “zapovězené” téma. Takřka každý běžný uživatel (alespoň jaké mám kolem sebe já) mi jasně řekne, že je obtížný, že na něm nefungují základní aplikace.

To samozřejmě není pravda a mnohdy aplikace tohoto alternativního systému fungují mnohem lépe a stabilněji, než na operačním systému stáje Microsoft.

 

Abychom se však dostali z místa a nerozvíjeli tu rozličné teorie a témata k diskuzi, pokročíme.

 

Cinnamon – od instalace po práci

Pokud jste se již setkali s nějakým Linuxem a jeho instalací, toto vám nebude činit potíže. Pokud je to však pro vás zcela nové, vězte, že to zvládnete bez problémů. Stačí se jen řídit instrukcemi.

 

Linux Mint Cinnamon - instalacezdroj: Vojtěch Král

Celá distribuce je založená na stabilních verzích Ubuntu, případně Debian (záleží na verzi), takže se ihned po instalaci  můžete beze strachu pustit do seznamování se systémem.

Linux Mint Cinnamon je posledním výtvorem řady Linux Mint a pro běžné uživatele určitě bude kladem ten fakt, že má základní rozložení a vzhled podobný OS Windows. Hlavní nástrojová lišta je implicitně umístěna dole, možnosti ovládání, zástupce aplikací apod. nalezneme pod tlačítkem podobným známému tlačítku START (dokonce je i na stejném místě) a nenajdeme tu žádný boční panel, na který si musí uživatelé OS Ubuntu nuceně zvykat.

 

Linux Mint Cinnamon - START menuzdroj: Vojtěch Král

Ostatní principy linuxu však zůstávají zachovány, balíčkový systém Synaptic, Terminál, Wine atd.

V základní sestavě nalezneme softwarovou výbavu připravenou zvládnout jakoukoliv základní práci. Jako primární internetové prohlížeč je zde samozřejmě Mozilla Firefox, o kancelářskou práci se stará svobodný LibreOffice a k přehrávání multimediálních počinů tu jsou Banshee či VLC media player.

 

Linux Mint Cinnamon - LibreOffice Calczdroj: Vojtěch Král

 

Závěrečné shrnutí a verdikt

Linux Mint Cinnamon je linuxová distribuce vhodná snad pro každého uživatele. Nespornou výhodou je dostupnost českého jazyka (takřka u všech položek) a jistá podobnost s operačním systémem řady Windows, který používá naprostá většina uživatelů a je na něj zvyklá.

Díky tomu ho mohu doporučit i začátečníkům, kteří se teprve v Linuxu učí, chtějí si na něj zvyknout a časem na něj i třeba přejít.

Já sám ho užívám kvůli jednoduchosti a rychlé orientaci v něm.

 

Odkaz na Linux Mint Cinnamon ke stažení naleznete ZDE

1 thought on “Linux Mint Cinnamon: přitažlivá verze nejen pro začátečníky”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *